Podstrona: Aktualności / Wydarzenia


Święto Szkoły
17 września 2020r.

Konkurs związany z patronem szkoły

,, Do niepodległej szli…”

 

Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2020r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).

 • W ramach programu uczniowie prezentowali:
 •  recytację wierszy,
 •   etiudę teatralną,
 •   piosenkę patriotyczną
 •   prezentację multimedialną z komentarzem,
 •  wystawę tematyczną,
 •  choreografię taneczną,
 •  prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji.  W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
   Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne,  ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.

Laureaci konkursu związanego
 z patronem szkoły


Klasy I - III

I miejsce – klasa II A i III B

Wyróżnienie - klasy I A i III A

Klasy IV - V

I miejsce – klasa IV B

Wyróżnienie - klasy IV A i V AS

Klasy VI -VIII 

I miejsce – klasa VII A
Wyróżnienie - klasa VI A

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Oni do Niepodległej szli..."

11 lutego 2020 r. w SP 5 im. Sybiraków w Olsztynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji o tematyce sybirackiej wpisany w cykl uroczystości upamiętniających 80. Rocznicę zsyłek Polaków na Sybir.

Prowadzące konkurs uczennice z klasy VIa Marysia Paszyńska i Lena Sobota, rozpoczęły spotkanie, a następnie dyrektor szkoły Andrzej Tymecki przywitał wszystkich gości i uczestników. W uroczysty nastrój wprowadził wszystkich „Hymn Sybiraków” w wykonaniu uczniów klasy IIIa pod kierunkiem pani Anny Winiarskiej. Po projekcji filmu dokumentalnego, przybliżającego tematykę zsyłek i deportacji rozpoczęto deklamację wierszy. Słuchaczami poezji byli zaproszeni goście z Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz Wojciech Tański z W-MODN. Dopełnieniem recytacji była oprawa muzyczna w postaci piosenek patriotycznych śpiewanych przez uczniów naszej szkoły: Lenę Sobotę, Marysię Paszyńską, Monikę Kelles-Krauz, Zuzannę Świtalską, Blankę Berg oraz Ninę Radek. Gościnnie zaśpiewała w naszej szkole Alicja Zawalich z SP 30.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowała Michalina Niewiadomska i Lena Kotulak z klasy V a.

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów komisja wyłoniła tych najlepszych.

Laureatami zostali:

I miejsce - Wiktoria Grodzka z SP 13

II miejsce – Paulina Kacprzak z SP 13

III miejsce – Amelia Polak z SP 30 i Magdalena Libecka
z SP 22
Po wręczeniu nagród i dyplomów członkowie Zarządu Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz Dyrektorem SP 5 Andrzejem Tymeckim- podziękowali młodzieży i nauczycielom za pamięć o losach syberyjskich zesłańców oraz popularyzowanie wiedzy o „Golgocie Wschodu”.

Organizatorami konkursu były Małgorzata Olszewska, Joanna Skłodowska-Płoska oraz Marta Szulc.Galeria zdjęć

W poniedziałek 10 lutego 2020 r. w Olsztyńskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego odbyła się uroczysta Gala Patriotyczna upamiętniająca 80. Rocznicę zsyłek Polaków na Sybir. Wzięli w niej udział także członkowie organizacji kombatanckich, w tym Sybiracy z kół działających w województwie warmińsko-mazurskim, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, nauczyciele oraz młodzież szkolna.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy, uczniowie z Klubu Wnuka Sybiraka, pan Dyrektor Andrzej Tymecki oraz nauczyciele Małgorzata Olszewska, Joanna Skłodowska-Płoska i Marek Michalski.

Zdjęcia


9 lutego 2020 r. w 80. Rocznicę wywózek na Syberię
w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza Św.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
pod opieką p. J. Skłodowskiej -Płoskiej i M.Olszewskie oraz młodzież z Klubu Wnuka Sybiraka. W naszej szkole pielęgnujemy wartości patriotyczne i pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych dotyczących naszej ojczyzny. Podczas Mszy Świętej arcybiskup senior Edmund Piszcz przypomniał losy zesłań syberyjskich.

Obraz może zawierać: 13 osób, ludzie stoją i na zewnątrz

 

 

 

 
14 października2019r.

Dokładnie tydzień temu  w dn. 19-21 listopada odbyła się w naszej szkole akcja profilaktyczna "Pozytywna Trzydniówka". Dużo się działo: debaty nnt. e-papierosów i nadużywania telefonów komórkowych, warsztaty "Przemóc Przemoc", gra terenowa "Mam moc! Mogę inaczej, mogę ciekawiej", w której wzięli udział zarówno starsi uczniowie z klas IV-VIII, jak i edukacja wczesnoszkolna. Odbyły się także 2 turnieje: warcabowy i szachowy. Akcja była przeprowadzona przy współpracy z około 50 wolontariuszami z naszej szkoły, Samorządowi Uczniowskiemu, nauczycielom z SP5 oraz partnerami: Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną i Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną, Poradnią Psychologiczno-Pedagogiczną nr 3 w Olsztynie, Fundacją Szalony Krasnolud, wietlicą Terapeutyczną nr 2. Bardzo, bardzo dziękujemy za zaangażowanie i wspaniałą współpracę!17 września 2019 r.

Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków


   Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragną poinformować, że w dniu 17 września 2019 roku odbyły  się uroczyste obchody 80 rocznicy  napaści Rosji Radzieckiej na Polskę, połączone  z poświęceniem i wręczeniem sztandaru Szkole Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków.
    Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00  Mszą Świętą w kościele św. Józefa. O godz. 11.50  złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków. Następnie o godz. 12.30 odbyło się nadanie sztandaru i  akademia w budynku Szkoły Podstawowej przy ul Sybiraków 3a.
    Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego z Panem Wojewodą, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków  oraz  delegacje olsztyńskich szkół, a także Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz orkiestra. 
     Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno
Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.


Galeria zdjęć

 


 

20.02.2019 r. w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące I semestr roku szkolnego 2018/2019. Pani wicedyrektor Aleksandra Malinowska  wręczyła dyplomy uczniom wzorowym, laureatom konkursów i uczniom, którzy uzyskali 100% frekwencję. Ponadto podsumowano frekwencję oraz osiągnięcia klas.

Galeria zdjęć

 


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
"Sybiracy - Oni znów do niepodległej szli"

15.02.2019r.

 


Wyniki  wojewódzkich  konkursów przedmiotowych
w roku szkolnym 2017/2018

Język  polski

 1.        Chojnowski  Jakub Szymon  -    nauczyciel  Iwona Malinowska  laureat
 2.      Chwojko  Hubert  -     nauczyciel  Rafał  Milcewicz  laureat
 3.    Prokopowicz Ilona  -    nauczyciel   Rafał   Milcewicz  finalista

Historia:

 1.   Grudziński Adam    -    nauczyciel    Wioleta Nowakowska finalista

Język niemiecki:

 1.       Faderewicz Wiktoria  Ewa  -    nauczyciel  Małgorzata  Jarząbek-Musiałek laureat  

Gratulujemy


10-lecie współpracy z Instytutem Goethego

 

Galeria


Znamy laureatów III edycji konkursu "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!"

Komisja konkursowa zakończyła ocenę działań z zakresu cyberbezpieczeństwa prowadzonych od  września 2017 r. do kwietnia 2018 r.  przez szkoły biorące udział w trzeciej - ostatniej  już - edycji konkursu „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Do tej edycji konkursu zgłosiło się aż 159 szkół z całej Polski!

W wyniku analizy róznych działań szkół, które były punktowane w konkursie, Kapituła Konkursu postanowiła przyznać w kategorii szkół gimnazjalnych i klas 7-8 
I miejsce

Szkole Podstawowej nr 5 im. Sybiraków. 

 

Nasza szkoła w ramach nagrody otrzyma mobilną pracownię cyfrową (15 komputerów przenośnych, router, rzutnik, tablica multimedialna).

 

TURNIEJ TAŃCA OKRĘGOWEJ LIGI TANECZNEJ Z OKAZJI DNI RODZINY

W turnieju startowało 15 solistów i 6 par z dwóch klubów: WIKA Olsztyn i UKS Talent. Dodatkowo odbyła się konkurencja pokazowa "Bachata w parach". W czasie jego trwania została również przeprowadzona nauka samby dla publiczności oraz animacje dla dzieci z hustą Klanzy. Z okazji Dnia Matki uczestnicy turnieju wręczyli kwiaty swoim Mamom. 

26.05.2018 r.

 

Galeria


Parada Postaci Bajkowych w ramach XII Światowych Dni Bajki

25.05.2018 r.

 

 Po raz kolejny ulicami Olsztyna przeszła Parada Postaci Bajkowych, w której udział brali również uczniowie kl. IA i IB. Uczestnicy spotkali się z władzami miasta, by odebrać z ich rąk syboliczne klucze. Bajkowy korowód pokonał trasę ratusz - starówka - Park Centralny. W parku zaplanowano kolejne atrakcje w tym wystawę bajkowych prac plastycznych i koncert uczestników parady.

 

Galeria


 

PRZYSTANEK AUTYZM

W Ramach Światowego Miesiąca Świadomości Autyzmu w dniach 11- 24.04.20018 w naszej szkole odbyła się kampania mająca na celu poszerzenie wiedzy na temat istoty autyzmu oraz przybliżenie świata osób ze spektrum autyzmu.

 W miesiącu kwietniu wychowawcy i zespół wsparcia  przeprowadzili na lekcjach i godzinach wychowawczych zajęcia przybliżające uczniom świat, w którym żyją i poruszają się osoby autystyczne i z Zespołem Aspergera.

 W ramach kształtowania prospołecznych postaw, czynnego współuczestnictwa, uczniowie wraz z całym środowiskiem szkolnym otworzyli serca, okazując swoją tolerancję i integrację z osobami z trudnościami ze spektrum autyzmu. Dając wyraz swojej akceptacji w dniu 24.04.2018 wszyscy wspólnie udekorowali szkołę i ubrali się na niebiesko, przygotowali plakaty, wzięli udział w grze terenowej z QR kodami, w ramach której, oprócz wiedzy mogli wykazać się dużą kreatywnością i zdolnościami. Uczniowie przedstawili scenki, recytowali wiersze, śpiewali i prezentowali swoje umiejętności dyrektorowi  szkoły Panu Andrzejowi Tymeckiemu. Cała kampania była filmowana przez TV Kopernik a nasi uczniowie udzielili wielu ciekawych wywiadów, wykazując się dużą dojrzałością i znajomością tematu. 


Galeria

Apel podsumowujący Kampanię "Przystanek Autyzm" - Galeria

 


100. LEKCJA MATEMATYKI


25 kwietnia 2018 r. uczniowie klasy IVS uroczyście obchodzili setną lekcję matematyki.

Galeria

 22 kwietnia b.r. w Klubie "Akant" w Olsztynie odbył się II Turniej Okręgowej Ligi Tanecznej "Muza Dance 2018". UKS "Talent" reprezentowali uczniowie kl. IIC:

w kat. 14-15 lat "Brąz":

- Marek Jancewicz - Joanna Travalini - I miejsce

- Fabian Kurowski - Łucja Langer - II miejsce

Obie pary zostały przeklasyfikowane do kategorii "Srebro".

W kat. 14-15 lat "Srebro":

- Hubert Czubak - Martyna Seroka I miejsce

- Jakub Kupiec - Natalia Huszcza II miejsce.

Obie pary zostały przeklasyfikowane do kategorii "Złoto".

Marcin Piłat - Wiktoria Faderewicz II miejsce.

Gratulujemy zdobytych miejsc i życzymy dalszych sukcesów!

Galeria

 Dzień Otwarty
dla przyszłych uczniów klas IV, V i VII - 21.04.2018 r.


Galeria

 Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

13.03.2018 r.

W naszej szkole gościł edukator, który prowadził apel i warsztaty dla uczniów.Spotkał się również z nauczycielami na Radzie Pedagogicznej.

Galeria zdjęć"W królestwie książek" - pierwsza wizyta w bibliotece

22 lutego w bibliotece szkolnej gościliśmy uczniów klas I wraz z wychowawczyniami - p. Anią oraz p. Izą. Była to ich pierwsza wizyta z bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5. Na początku lekcji bibliotecznej uczniowie zapoznali się z zasadami panującymi w bibliotece oraz tym, jak należy dbać o książki. Następnie bibliotekę odwiedziła bajkowa wróżka, którą dzieci powitały piosenką "Witajcie w naszej bajce". Wróżka poinformowała uczniów, że na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nich klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Odwiedziły nas postacie z bajek i nie wiedzą do której bajki mają wrócić. Uczniowie musieli rozwiązać tak zadania, aby udało im się wrócić do swoich bajek lub baśni. Pierwszoklasiści poradzili sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami. Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł wypożyczyć książkę i stać się pełnoprawnym czytelnikiem.  

Galeria


 

I Walentynkowy Turniej Tańca Towarzyskiego - 16.02.2018 r.

 

Galeria


 

13.02.2018 r. w naszej szkole odbyły się apele podsumowujące I semestr roku szkolnego 2017/2018. Pan wicedyrektor T. Karpowicz wręczył dyplomy uczniom wzorowym, laureatom konkursów i uczniom, którzy uzyskali 100% frekwencję. Ponadto podsumowano frekwencję oraz osiągnięcia klas.

 

Galeria


 26. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w SP 5

 

Galeria


 

22.12.2017 r. uczniowie i pracownicy szkoły uczestniczyli
w uroczystościach wigilijnych.
Jasełka przygotowała młodzież naszej szkoły pod kierunkiem p. Małgorzata Dudaniec.

Galeria


 20.12.2017 r. odbył się Konkurs Recytatorski dla klas VII,
organizowany przez p. Natalię Wiertel. 

I miejsce zajął Kacper Zając, II - Seweryn Strzelec, III - Oliwia Zając.

Galeria


Występ naszej młodzieży  na Wigilii Sybiraków

17 grudnia 2017r.

Film


Mikołajkowy Turniej Tańca

8 grudnia 2017r.

Galeria zdjęć


Spotkanie młodzieży z wolontariuszami ze Stowarzyszenia ESER PIONIER

5.12.2017 r.

Galeria


Lekcja historii pt. "Burzliwy wiek XIX" - 05.12.2017 r.

Galeria


 

XVI edycja Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym
Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2017r.

Reprezentacja SP 5  zajęła V miejsce

W skład drużyny wchodzili uczniowie klasy VII a:
Oliwia Zając,
Aleksandra Góral , Kacper Zając,Antoni Drożdź, Kacper Tyryło

 

                                                                  Gratulujemy!

Galeria zdjęć

 

 


W poniedziałek 27 listopada 2017 roku w naszej szkole odbył się Turniej o Mistrzostwo Olsztyna w Drużynowym Badmintonie Dziewcząt i Chłopców Młodzieży Szkolnej.

Chłopcy z naszej szkoły w składzie Bartosz  Mil i  Mateusz Bąkowski zdobyli  I  miejsce
i zostali drużynowymi mistrzami Olsztyna w badmintonie.

Pozostałe lokaty II miejsce  G4 i  III miejsce  G23

W turnieju dziewcząt nasza szkoła w składzie
Zuzanna Kęska,  Zduńczyk i Julia Żygo zajęły III miejsce.

Pozostałe lokaty I miejsce  G3 i  II miejsce  G2.

 Galeria zdjęć

 W piątek 24 listopada 2017 roku na hali OSiR przy ul. Głowackiego reprezentacja dziewcząt z naszej szkoły w składzie: Wiktoria Waszkiewicz, Oliwia Żuk, Anna Styczyszyn wygrały turniej tenisa stołowego i zostały mistrzyniami Olsztyna w drużynowym tenisie stołowym dziewcząt. 

W tym samym turnieju chłopcy w składzie Marcel Abramczyk, Bartosz Mankiewicz i Cezary Żuk w kategorii chłopcy zostali sklasyfikowani na miejscu 5-7.
 

"Singfabrik" warsztaty muzyczne w języku niemieckim.
Uczniowie uczyli się niemieckich piosenek.


 17.11.2017r.

 W ramach akcji „Światowy Dzień Tolerancji i Dzień Życzliwości"
w SP 5 16.11.2017r. przeprowadzono różne akcje i wydarzenia:

1) KONKURS – liście na drzewo tolerancji, karteczki i hasła dot. tolerancji

b) hasła związane z tolerancją

c) karteczki tolerancja w różnych językach

2) Akcja „CO MOGĘ ZROBIĆ, ŻEBY DZISIAJ BYŁO LEPSZE?”

3) Plebiscyt „NAJBARDZIEJ ŻYCZLIWY UCZEŃ I NAUCZYCIEL”

4) Tańce z różnych stron świata i apel na 7 lekcji.

                 Film

Galeria zdjęcia

 Uroczysty apel z okazji 11 listopada Narodowego Święta Niepodległości przygotowali uczniowie naszej szkoły pod kierunkiem p.W. Nowakowskiej  i  p.M. Michalskiego.

 W poniedziałek 13 listopada 2017 r.  w Szkole Podstawowej nr 5 im. Sybiraków odbyły się Mistrzostwa Olsztyna Szkół Podstawowych w drużynowym badmintonie dziewcząt i chłopców organizowanych przez  OSiR  i Marcina Raczkiewicza,  nauczyciela wychowania fizycznego naszej szkoły.

Wyniki:

Dziewczęta:

I miejsce – SP nr 13

II miejsce – SP nr 30                            

Chłopcy:

I miejsce –  SP nr 6

II miejsce – SP nr 34

          III miejsce – SP  nr 13

IV miejsce – SP nr 25 

V miejsce – SP  nr 30 

                                                                                Galeria zdjęć

 Uczniowie z klas  pierwszych 19 października uczestniczyli w zajęciach
arteterapeutycznych prowadzonych przez panią Elżbietę Kasprowicz z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Olsztynie. Artterapia to forma pracy terapeutycznej wspierająca proces poznawania siebie i samoakceptacji, pomagająca radzić sobie z własnymi emocjami. Wyzwala spontaniczność i swobodę ekspresji, uczy technik skutecznej komunikacji. Pozwala poczuć się bezpiecznie, być rozumianym
i docenianym. Uwalnia twórczą energię, otwiera nas na potrzeby własne i innych ludzi.

Link do strony Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 3 w Olsztynie na Facebooku
 

 

 Ślubowanie klas I Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków
27.10.2017 r. (film)

 


Dzień Papieski

16.10.2017 r.

Galeria zdjęćŚwięto szkoły połączone z "Dniem Sybiraka"

19 września 2017 r.

Film


 17 września 2017 r. odbyły się uroczyste obchody  DNIA SYBIRAKA zorganizowane przez Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Olsztynie, wspierane przez Gimnazjum nr 12
i Szkołę Podstawowa nr 5 w Olsztynie.

Galeria zdjęć


 

Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018

klas IV i VII w Szkole Podstawowej nr 5 im.Sybiraków

Galeria  zdjęć


Rozpoczęcie roku szkolnego 2017/2018
klas pierwszych w  SP nr 5 im.Sybiraków

Galeria zdjęć

   
   
   
  
Do wakacji pozostało 
-18556 dni
Odwiedziło nas:
osób