Podstrona: Szkoła / Projekty edukacyjne


Projekt „Otwarci na wiedzę”

W lutym 2019 r.  rozpoczynają się w naszej szkole  zajęcia w ramach projektu „Otwarci na wiedzę”. Proponujemy różnego typu  bezpłatne zajęcia, w grupach 8-12 osobowych dla uczniów klas 1-8 szkoły podstawowej i 3 gimnazjum. Ilość miejsc ograniczona. W ramach projektu najbardziej aktywni uczniowie mogą otrzymać stypendium lub uczestniczyć w darmowych wycieczkach edukacyjnych.

Plan zajęć dla uczniów w ramach projektu „Otwarci na wiedzę”

Informacje o projekcie

Regulamin rekrutacji do projektu:

 Realizacja Projektu "Cyfrowobezpieczni" w SP 5


Podstawowym elementem cyfrowego bezpieczeństwa w szkołach jest wiedza i świadomość uczniów, ale także nauczycieli i rodziców na temat możliwych zagrożeń i ryzyka związanego z korzystaniem z Internetu i nowoczesnych narzędzi cyfrowych. Projekt Cyfrowobezpieczni.pl – Bezpieczna Szkoła Cyfrowa wymyślony został po to, by skutecznie odpowiedzieć na problemy i wyzwania związane z bezpiecznym korzystaniem z zasobów cyberprzestrzeni w polskich szkołach.

Realizując projekt szczególną wagę przywiązywać będziemy do profilaktyki i zachęcania uczniów do odpowiedzialnych zachowań w Sieci. Zastosujemy systemowe rozwiązania, które pozwolą lepiej wykorzystywać narzędzia cyfrowe dla wspierania rozwoju uczniów, przy jednoczesnym zapewnieniu dzieciom bezpieczeństwa i nauczeniu ich zasad mądrego korzystania z Internetu i urządzeń cyfrowych.

Propozycje na lekcje wychowawcze:

Linki stron z scenariuszami lekcji:

http://www.saferinternet.pl/menu/materialy-edukacyjne.html

https://www.cyfrowobezpieczni.pl/biblioteka-materialow/scenariusze-lekcji

http://dzieckowsieci.fdn.pl/materialy_edukacyjne_dws


https://sieciaki.pl/tv/0,wszystkie,1/id/98

https://www.edukacja.fdds.pl/3ccaca09-feab-4c78-a384-268274e0cee1/Extras/necio-scenariusz2017.pdf             -        Nauczanie wczesnoszkolne

Filmy:
https://www.youtube.com/watch?v=NHa1nc2wYTg

https://www.youtube.com/watch?v=he4dmsKabeQ

https://www.youtube.com/watch?v=fdYMGkoarOQ&pbjreload=10

https://sieciaki.pl/tv/0,wszystkie,1/id/98

https://sieciaki.pl/tv/0,wszystkie,3/id/65

https://sieciaki.pl/tv/0,wszystkie,5/id/49

 


Znamy laureatów III edycji konkursu "Jesteśmy cyfrowobezpieczni!"

Komisja konkursowa zakończyła ocenę działań z zakresu cyberbezpieczeństwa prowadzonych od  września 2017 r. do kwietnia 2018 r.  przez szkoły biorące udział w trzeciej - ostatniej  już - edycji konkursu „Jesteśmy cyfrowobezpieczni!”. Do tej edycji konkursu zgłosiło się aż 159 szkół z całej Polski!

W wyniku analizy róznych działań szkół, które były punktowane w konkursie, Kapituła Konkursu postanowiła przyznać w kategorii szkół gimnazjalnych i klas 7-8
I miejsce

Szkole Podstawowej nr 5 im. Sybiraków. 

 
Nasza szkoła w ramach nagrody otrzyma mobilną pracownię cyfrową (15 komputerów przenośnych, router, rzutnik, tablica multimedialna).
 

 
 


27.04.2018r. Marcin i Florian z klasy II c gimnazjum
przeprowadzili zajęcia z bezpieczeństwa w sieci dla najmłodszych.
Galeria zdjęć


W styczniu 2018r. w naszej szkole nauczyciel informatyki p. Tadeusz Karpowicz ogłosił konkurs na prezentację multimedialną na temat
"Jak bezpiecznie korzystać z internetu".

Najlepszą pracę przygotował Dawid Chomej z klasy IIs.

Prezentacja multimedialna


W lutym 2018r. w naszej szkole nauczyciel informatyki p. Tadeusz Karpowicz ogłosił konkurs na quiz multimedialny na temat
"Jak bezpiecznie korzystać z internetu".

Najlepszą pracę przygotował Wiktoria Marchlewska z klasy IIc.
Quiz multimedialnyKonkurs na zakładkę do książki Cyfrowobezpieczni

W marcu i kwietniu 2018r.  p.Jolanta Patalas, nauczycielka plastyki ogłosiła konkurs dla uczniów klas I i IV. Zainteresowali musieli przygotować zakładkę do książki
o tematyce  "Jak bezpiecznie korzystać z internetu?".

Klasy IV
1. Marcel Peterwas
2. Karol Lejman i Szymon Gutomski
3. Szymon Kunicki i Patryk Piór
Klasy I
1. Maja Kordek i Karolina Sędrowska
2. Blanka Berk i Maciej Meler
3. Ola OlszukW marcu 2018r. nauczycielka języka polskiego  p. Iwona Malinowska ogłosiła konkurs na opowiadanie na temat  "Jak bezpiecznie korzystać z internetu?
Najlepsze prace napisali:
1. Kalina Żokowska II b
2. Amelia Myśliwiec IIb
3. Olaf Truszczyński IIb


25.04.2018r. uczniowie naszej szkoły kl.VII s Jędrzej Wiśniewski i Jakub Uzar poprowadzili zajęcia z bezpieczeństwa w internecie w ZESPOLE  PLACÓWEK SPECJALNYCH - Szkoła Podstawowa nr 20 Olsztyn, ul. Żołnierska 18a.
Liczba uczestników - 16. Uczniowie zaprezentowali przygotowaną prezentacje multimedialną i mini dyskusję .

SZKOLNE  ZASADY  BIEZPIECZNEGO  INTERNETU  W  SP 5


 

W dn. 19 i 20 kwietnia 2018r. uczniowie klasy 7c (Oliwia Niska, Oliwia Wieczorek)  i 4s (Adam Banel, Miłosz Grzyb, Aleksander Łański) przygotowali i przeprowadzili warsztaty z zakresu bezpiecznego internetu w dwóch olsztyńskich przedszkolach, Przedszkolu Miejskim nr 1 i Przedszkolu Miejskim nr 19. Zajęcia opierały się na scenariuszach zawartych na stronie www.necio.pl

Uczniowie samodzielnie bez pomocy dorosłego poprowadzili lekcję, wcześniej podzielili się zadaniami i przygotowali niezbędne pomoce (karty odpowiedzi, nagrody, sprzęt, zgrane multimedia). Działanie przygotowała merytorycznie i organizacyjnie oraz przeprowadziła z uczniami psycholog szkolny Marta Urban-Burdalska.

Galeria zdjęćSpotkanie z policjantem
na temat odpowiedzialności karnej nieletnich

We  roku szkolnym 2017/2018 przeprowadzono zajęcia szkoleniowe informujące o konsekwencjach prawnych stosowania przemocy i cyberprzemocy.


28 marca 2018r. uczennice naszej szkoły Olga Gałkowska, Ania Antochów, Agata Lachowicz prowadziły warsztaty o bezpieczeństwie w sieci dla uczniów klasy VI c Szkoły Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Uczennice zaprezentowały przygotowany film i prezentację.22.03.2018 r. uczniowie z klasy III a Jakub Butkiewicz, Daniel Sulich i Maciej Jankowski prowadzili warsztaty  pt. ZAGROŻENIA W SIECI w Szkole Podstawowej nr 13 w Olsztynie. Uczniowie zaprezentowali prezentacje multimedialną i przeprowadzili dyskusję.

Galeria zdjęć


20.03.2018 r. uczniowie z klasy III a  Klaudia Falkiewicz, Hubert Chwojko i Adam Grudziński prowadzili warsztaty  dla uczniów klasy VII a w Szkole Podstawowej nr 1 w Olsztynie. W ramach zajęć zaprezentowali nakręcony przez siebie film i prezentację na temat bezpieczeństwa w sieci.
Podsumowaniem zajęć była dyskusja z uczniami na wyżej wymieniony temat.

Galeria zdjęćKonkurs literacki na najciekawsze opowiadanie związane z tematyką zagrożeń w Internecie pod kierunkiem nauczyciela języka polskiego p. R.Milcewicza.

I miejsce - opowiadanie H. Chwojko z klasy IIIaUczniowie klasy I a i I b w ramach Cyfrowobezpieczni przygotowali Robociki Necio
pod kierunkiem p.Iwony Adamskiej

Galeria zdjęć


 Piosenka pt. "Cyfrowobezpieczni" w wykonaniu uczniów klasy Ib,
pod kierunkiem p. Magdy Mysiakowskiej.

Film

 


"Bezpieczeństwo w Internecie". Film przygotowany
przez uczniów IIIa pod kierunkiem p.P. Rogowskiej


Dzień Bezpiecznego Internetu - 06.02.2018r.

Z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu w naszej szkole uczniowie przygotowali plakaty informacyjne. Na godzinach wychowawczy nauczyciele prezentowali filmy ze strony sieciaki.pl. Na pozostałych lekcjach chętni uczniowie rozwiązywali krzyżówkę, której hasłem był INTERNET. Na świetlicy p. M. Mysiakowska poprowadziła zajęcia "Cyfrowobezpieczni.

Galeria zdjęć

 


Prezentacja


"Cyfrowobezpieczni" na balu karnawałowym klas I -17.01.2018r.- film


W ramach projektu uczniowie przygotowali komiksy i ulotki informacyjne
o bezpieczeństwie w sieci:

Ulotka dla uczniów  "Bądźmy Cyfrowobezpieczni"

Ulotka dla rodziców " Zagrożenia bankowości internetowej"

Komiksy przygotowane przez uczniów SP 5:

 


 


 


 


 


 

   
   
   
  
Do wakacji pozostało 
-18556 dni
Odwiedziło nas:
osób