Podstrona: Szkoła / PatronŚwięto Szkoły
17 września 2020r.

Konkurs związany z patronem szkoły

,, Do niepodległej szli…”

 

Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2020r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).

 • W ramach programu uczniowie prezentowali:
 •  recytację wierszy,
 •   etiudę teatralną,
 •   piosenkę patriotyczną
 •   prezentację multimedialną z komentarzem,
 •  wystawę tematyczną,
 •  choreografię taneczną,
 •  prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji.  W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie uczniowie zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu.
   Jury przy ocenie brało pod uwagę: treści merytoryczne,  ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, wystrój sali.

Laureaci konkursu związanego
 z patronem szkoły


Klasy I - III

I miejsce – klasa II A i III B

Wyróżnienie - klasy I A i III A

Klasy IV - V

I miejsce – klasa IV B

Wyróżnienie - klasy IV A i V AS

Klasy VI -VIII 

I miejsce – klasa VII A
Wyróżnienie - klasa VI A


Galeria zdjęć
13 września 2020 r.

   Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragną poinformować, że w dniu 13 września 2020 roku odbyły  się uroczyste obchody 81.Rocznicy  napaści Rosji Radzieckiej na Polskę  oraz Dnia Sybiraka.
    Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00  Mszą Świętą w kościele św. Józefa. O godz. 11.50  złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków.
    Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków  oraz  delegacje olsztyńskich szkół, a także żołnierze z Wojsk Terytorialnych. 
     Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno
Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.

Galeria zdjęćMiędzyszkolny Konkurs Recytatorski ,,Oni do Niepodległej szli..."

11 lutego 2020 r. w SP 5 im. Sybiraków w Olsztynie odbył się Międzyszkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji o tematyce sybirackiej wpisany w cykl uroczystości upamiętniających 80. Rocznicę zsyłek Polaków na Sybir.

Prowadzące konkurs uczennice z klasy VIa Marysia Paszyńska i Lena Sobota, rozpoczęły spotkanie, a następnie dyrektor szkoły Andrzej Tymecki przywitał wszystkich gości i uczestników. W uroczysty nastrój wprowadził wszystkich „Hymn Sybiraków” w wykonaniu uczniów klasy IIIa pod kierunkiem pani Anny Winiarskiej. Po projekcji filmu dokumentalnego, przybliżającego tematykę zsyłek i deportacji rozpoczęto deklamację wierszy. Słuchaczami poezji byli zaproszeni goście z Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków oraz Wojciech Tański z W-MODN. Dopełnieniem recytacji była oprawa muzyczna w postaci piosenek patriotycznych śpiewanych przez uczniów naszej szkoły: Lenę Sobotę, Marysię Paszyńską, Monikę Kelles-Krauz, Zuzannę Świtalską, Blankę Berg oraz Ninę Radek. Gościnnie zaśpiewała w naszej szkole Alicja Zawalich z SP 30.
Naszą szkołę w konkursie reprezentowała Michalina Niewiadomska i Lena Kotulak z klasy V a.

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów komisja wyłoniła tych najlepszych.

Laureatami zostali:

I miejsce - Wiktoria Grodzka z SP 13

II miejsce – Paulina Kacprzak z SP 13

III miejsce – Amelia Polak z SP 30 i Magdalena Libecka
z SP 22
Po wręczeniu nagród i dyplomów członkowie Zarządu Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków wraz Dyrektorem SP 5 Andrzejem Tymeckim- podziękowali młodzieży i nauczycielom za pamięć o losach syberyjskich zesłańców oraz popularyzowanie wiedzy o „Golgocie Wschodu”.

Organizatorami konkursu były Małgorzata Olszewska, Joanna Skłodowska-Płoska oraz Marta Szulc.Galeria zdjęć

W poniedziałek 10 lutego 2020 r. w Olsztyńskiej Filharmonii im. Feliksa Nowowiejskiego odbyła się uroczysta Gala Patriotyczna upamiętniająca 80. Rocznicę zsyłek Polaków na Sybir. Wzięli w niej udział także członkowie organizacji kombatanckich, w tym Sybiracy z kół działających w województwie warmińsko-mazurskim, przedstawiciele władz rządowych i samorządowych, służb mundurowych, duchowieństwa, nauczyciele oraz młodzież szkolna.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy, uczniowie z Klubu Wnuka Sybiraka, pan Dyrektor Andrzej Tymecki oraz nauczyciele Małgorzata Olszewska, Joanna Skłodowska-Płoska i Marek Michalski.

Zdjęcia9 lutego 2020 r. w 80. Rocznicę wywózek na Syberię
w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza Św.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
pod opieką p. J. Skłodowskiej -Płoskiej i M.Olszewskie oraz młodzież z Klubu Wnuka Sybiraka. W naszej szkole pielęgnujemy wartości patriotyczne i pamiętamy o ważnych wydarzeniach historycznych dotyczących naszej ojczyzny. Podczas Mszy Świętej arcybiskup senior Edmund Piszcz przypomniał losy zesłań syberyjskich.17 września 2019 r.

Uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków


   Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Sybiraków i Dyrekcja Szkoły Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków w Olsztynie pragną poinformować, że w dniu 17 września 2019 roku odbyły  się uroczyste obchody 80 rocznicy  napaści Rosji Radzieckiej na Polskę, połączone  z poświęceniem i wręczeniem sztandaru Szkole Podstawowej Nr 5 im. Sybiraków.
    Uroczystość rozpoczęła się o godz. 11.00  Mszą Świętą w kościele św. Józefa. O godz. 11.50  złożono kwiaty przy Pomniku Sybiraków. Następnie o godz. 12.30 odbyło się nadanie sztandaru i  akademia w budynku Szkoły Podstawowej przy ul Sybiraków 3a.
    Ten doniosły moment swoją obecnością uświetnili znamienici goście, przedstawiciele Urzędu Miasta Olsztyn, Urzędu Wojewódzkiego z Panem Wojewodą, Kuratorium Oświaty, poczty sztandarowe organizacji kombatanckich, Związku Sybiraków  oraz  delegacje olsztyńskich szkół, a także Kompania Honorowa Wojska Polskiego oraz orkiestra. 
     Uroczystość ta była wyjątkowym i ważnym wydarzeniem w historii zarówno
Szkoły Podstawowej nr 5 im. Sybiraków, jak i naszego miasta.


Galeria zdjęć


  7 kwietnia 2019 r. młodzież naszej szkoły wspólnie z nauczycielami uczestniczyła w uroczystościach upamiętniających 79.rocznicę wywózki Polaków na Sybir. Zarząd Koła Związku Sybiraków Nr 1 w Olsztynie, Zesłańcy, Kresowiacy, młodzież szkolna, nauczyciele, mieszkańcy Olsztyna uczestniczyli we Mszy św., uroczystościach przy Krzyżu Pamięci Sybiraków na Cmentarzu Komunalnym.

Galeria zdjęć


 

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
"Sybiracy - Oni znów do niepodległej szli"

15.02.2019r.
Galeria zdjęć

 

Wigilia Sybiraków - 15.12.2018r.


 

Konkurs związany z patronem szkoły

,, Do niepodległej szli…”

 

Z okazji Święta Szkoły – 17 września 2018r. każda klasa przygotowała krótki program artystyczny (5 do 10 minut).

 • W ramach programu uczniowie prezentowali:
 •  recytację wierszy,
 •   etiudę teatralną,
 •   piosenkę patriotyczną
 •   prezentację multimedialną z komentarzem,
 •  wystawę tematyczną,
 •  choreografię taneczną,
 •  prace graficzne wraz z prezentacją (np. makiety, plakaty, rekwizyty itp.).
Uczniowie zaangażowali się w przygotowanie programów artystycznych
"Do niepodległej szli...". Młodzi ludzie, na specjalnie przygotowanych warsztatach przez wychowawców, pogłębili wiedzę na temat Sybiru i Sybiraków. Wszyscy uczestnicy konkursu entuzjastycznie podeszli do przygotowania prezentacji i z radością przywitali gości. Uczniowie chętnie pytali zaproszonych Sybiraków o  wspomnienia z czasów tułaczki na obczyźnie. W uroczystości wzięło udział ponad czterystu uczniów, którzy przeżyli żywą lekcję historii. Prezentując życie zesłańców, wcielając się w ich postacie młodzi ludzi zrozumieli jak ciężko było przetrwać na zesłaniu. Goście docenili imponujące, realistyczne dekoracje, wzruszające występy, wykonanie pieśni patriotycznych, grę na instrumentach, choreografię taneczną.
   Jury przy ocenie brało pod uwagę : treści merytoryczne,  ilość zaangażowanych uczniów, odbiór artystyczny, kreatywność zespołu.

Laureaci konkursu związanego
 z patronem szkoły

Klasy VII, VIII, IIIG

I miejsce – klasa VIII D

II miejsce  - klasa III B i VIII C

III miejsce – klasa III C

Klasy IV-V

I miejsce – klasa IVA 

NASZA SZKOŁA PRZYSTĄPIŁA DO

Konkurs o miano „Szkoły Niepodległej”

(WITRYNA KONKURSU)

Potrzeba nieustannej odnowy umysłów i serc,
aby przepełniała je miłość (...) i troska o dobro wspólne,
szczególnie o to dobro, jakim jest wolna Ojczyzna.
             Karol Wojtyła
                      Plakat


W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, 28 maja 2018r nauczyciele p. M. Olszewska i p. J. Kownacki, I. Malinowska wraz z młodzieżą  udekorowali
biało - czerwoną flagą pomniki bojowników o wyzwolenie rodowe i społeczne Warmii i Mazur.

Pomnik Bohaterów Walk o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur w Parku Jakubowo

Pomnik poświęcony Bohaterom Walk o Wyzwolenie Narodowe i Społeczne Warmii i Mazur, autor: Bolesław Marschall, data powstania: 1972 r., lokalizacja: Park Jakubowo, al. Wojska Polskiego w Olsztynie. Pomnik znajduje się w tym samym miejscu, w którym od 1928 roku stał pomnik upamiętniający niemieckie zwycięstwo w plebiscycie 11 lipca 1920 roku.

Pomnik Bogumiła Linki

Pomnik poświęcony Bogumiłowi Lince, autor: Bolesław Marschall, data powstania: 1973 r., lokalizacja: teren dawnego cmentarza ewangelickiego, obecnie park przy al. Wojska Polskiego w Olsztynie.

Pomnik ofiar faszyzmu.W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, nauczyciele p. M. Olszewska i p. J. Kownacki ogłosili konkurs na prezentację lub plakat związany z Konstytucja 3 Maja. Wpłynęło kilkanaście  prac, nagrodzeni uczniowie otrzymali dodatkowe oceny z WOS-u. Uczniowie z kl. III b i  II b przedstawili przygotowane prezentacje multimedialne na lekcji otwartej.


W dniach 5-6 maja 2018 roku uczniowie z Klubu Sybiraka naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno-religijnych poświęconych 90.rocznicy powstania Związku Sybiraków na Jasnej Górze w Częstochowie. W  pielgrzymce uczestniczyli  również Sybiracy, uczniowie z Klubu Sybiraka SP1  oraz LO3.
Młodzież wspólnie z Sybirakami uczestniczyła w akademii patriotycznej, apelu pamięci na placu przed Mauzoleum, gdzie nasza delegacja złożyła wiązanki kwiatów.
Wspólny wyjazd z Sybirakami był dla młodzieży żywą lekcją historii i patriotyzmu
w związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, uczniowie klas IIC oraz IIIB 27 kwietnia 2018 r. uczestniczyli w spektaklu tanecznym pt. „Kierunek Nieznany” w wykonaniu młodych artystów Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Biała Strefa Tańca ze Stowarzyszenia Hip-Hop Mazury w Kętrzynie. Spektakl ten był elementem lekcji historii pt. „Myśmy wciąż do Niepodległej szli…”. Głównym jego tematem były okoliczności, sposób działania, formy represji okupanta radzieckiego wobec ludności polskiej podczas masowych wywózek mieszkańców pochodzenia polskiego z ziem wschodnich RP w głąb ZSRR – Syberia, Kazachstan. Historia zesłań jest nierozerwalnie związana z historią uzyskiwania przez Polskę Niepodległości. 12 kwietnia przypada również rocznica drugiej masowej deportacji Polaków w głąb ZSRR (rozpoczęła się ona w nocy z 12 na 13 kwietnia 1940 r.)

Prezentacja tych tragicznych wydarzeń w formie tańca przez młodych ludzi z Kętrzyńskiego Teatru Czarno-Biała Strefa Tańca oraz spotkanie z przedstawicielem Związku Sybiraków było dla młodzieży na pewno ciekawą formą lekcji historii związaną ze zrozumieniem walki o niepodległość naszego kraju oraz kształtowaniem się postaw patriotycznych pokoleń Polaków.
W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę 15.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami p. dyrektorem A.Tymeckim, p. J. Kownackim, p. M. Olszewską uczestniczyli w obchodach 78. rocznicy II kwietniowej wywózki Polaków na Sybir w 1940 r. Uroczystość rozpoczęła się Mszą św. w kościele Św. Józefa. Następnie wszyscy udali się na cmentarz komunalny, aby złożyć kwiaty pod pomnikiem Sybiraka.

 


W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę 10.04.2018 r. uczniowie naszej szkoły uczcili  8. rocznicę katastrofy polskiego samolotu rządowego w Smoleńsku, 78. rocznicę mordu katyńskiego - 13 kwietnia 1940 roku, 78 rocznicę rozpoczęcia przez NKWD likwidacji obozów dla polskich oficerów w Kozielsku, Starobielsku i Ostaszkowie - 3 kwietnia 1940 roku.
Młodzież wraz z opiekunami udała się pod pomnik "Zesłańców Syberyjskich", aby uczcić pamięć ofiar. Wybrani uczniowie przypomnieli historię tragicznych wydarzeń,  delegacje zapaliły znicze. Jako wyraz pamięci wszyscy wspólnie odmówili modlitwę Ojcze nasz, Wieczny odpoczynek.

Galeria zdjęćW dniach 19-21 marca, w czasie Rekolekcji Wielkopostnych, w naszej szkole uczniowie realizowali zadania związane z tematem "100 lat Niepodległości Narodu Polskiego". Młodzież zapoznała się  z życiorysami Polaków błogosławionych i świętych okresu 1918-2018, którzy zostali beatyfikowani lub kanonizowani przez  Ojca św. Jana Pawła II, Ojca św. Benedykta XVI i Ojca św. Franciszka. W ramach prac plastycznych uczniowie przygotowali mapy Polski, na których oznaczyli miejsca związane z  Polakami, którzy przyczynili się do odzyskania niepodległości naszego kraju.11 lutego 2018 r. w 78 - rocznicę wywózek na Sybir,

w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej 
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza Św.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
 pod opieką p. Józefa Kownackiego. 
 
 

 

Występ naszej młodzieży  na Wigilii Sybiraków

17 grudnia 2017r.

FilmWycieczka do Szymbarka  - 17 września 2017r.
 


17 września 2017r. odbyły się uroczyste obchody  DNIA SYBIRAKA zorganizowane przez Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Olsztynie, wspierane przez Gimnazjum nr 12.

Galeria zdjęć


XVII Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

08.09.2017 r. Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka z opiekunami Józefem Kownackim i Iwoną Malinowską uczestniczyli  w uroczystości XVII Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólny przemarsz delegacji z całego świata ulicami Białegostoku miał upamiętnić wywózki na Sybir. Następnie odbyła się uroczystość przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka oraz apel poległych zakończony salwą honorową. Delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Galeria zdjęć


VII ZJAZD

DYREKTORÓW SZKÓŁ I PLACÓWEK

ORAZ PREZESÓW STOWARZYSZEŃ NOSZĄCYCH IMIONA UPAMIĘTNIAJĄCE ZESŁAŃCÓW SYBIRU

POD HASŁEM

„PRZEZ SYBIR DO NIEPODLEGŁEJ”

( dokumentacja fotograficzna)

Dzień drugi

Dzień trzeci


02.04.2017r. odbyły się uroczystości upamiętniające 77. rocznicę II wywózki Polaków na Sybir zorganizowane przez Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Olsztynie, wspierane przez Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele środowiska Sybiraków  oraz Gimnazjum nr 12.


12 lutego 2017 r. w 77- rocznicę wywózek na Sybir,

w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza Św.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
 pod opieką p. Józefa Kownackiego. Oprawę liturgiczną Mszy Św.  przygotowała młodzież pod kierunkiem Wioletty Nowakowskiej.
Galeria zdjęć


Wspólna Wigilia

zesłańców  syberyjskich 

z uczniami i nauczycielami Gimnazjum nr 12.

Inscenizację przygotowała młodzież naszej szkoły

pod kierunkiem p. A. Malinowskiej i M. Jankowskiej

13.12.2016 r.Udział pocztu sztandarowego Gimnazjum nr 12
w obchodach Narodowego Święta Niepodległości

11.11.2016r.

11 listopada 2016r. obchodziliśmy 98. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Obchody Narodowego Święta Niepodległości rozpoczęły się mszą świętą w intencji Ojczyzny w bazylice katedralnej św. Jakuba w Olsztynie. Nabożeństwu przewodniczył metropolita warmiński arcybiskup Józef Górzyński.
Po mszy uczestnicy obchodów, kompanie honorowe służb mundurowych, harcerze i organizacje kombatanckie przeszli na Plac Solidarności, gdzie pod Pomnikiem Wolności Ojczyzny złożono kwiaty i odczytano apel pamięci.Galeria


3 i 10 października 2016 r. w Gimnazjum nr 12 odbyło się spotkanie z  panią Marią Obolewicz  i panem Henrykiem Truskowskim. Sybiracy opowiadali młodzieży  o swoich przeżyciach w czasie zsyłki do Kazachstanu.

Galeria zdjęć


ŚWIĘTO SZKOŁY GIMNAZJUM NR 12 IM. SYBIRAKÓW W OLSZTYNIE

Uroczyste obchody  DNIA SYBIRAKA zorganizowane przez Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Olsztynie, wspierane przez Gimnazjum nr 12.

Część artystyczna odbyła się 16.09.2016 r. w gimnazjum,

natomiast Msza Św. 18.09.2016 r. w kościele Św. Józefa w Olsztynie.

Galeria zdjęć 
 

 


XVI Międzynarodowy Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

09.09.2016 r. Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka z opiekunami Józefem Kownackim i Iwoną Malinowską uczestniczyli  w uroczystości XVI Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólny przemarsz delegacji z całego świata ulicami Białegostoku miał upamiętnić wywózki na Sybir. Następnie odbyła się uroczystość przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka oraz apel poległych zakończony salwą honorową. Delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Galeria zdjęć

 


1 września 2016 r. 77. rocznica wybuchu II wojny światowej. Poczet sztandarowy naszej szkoły z opiekunem p. Józefem Kownackim brał udział w uroczystości pod pomnikiem Armii Krajowej, zorganizowanej przez prezydenta Olsztyna p. Piotra Grzymowicz.

Galeria zdjęć

 2-3 czerwca odbył się w Chełmie VI Ogólnopolski Zjazd Szkół, Placówek oraz Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Syberyjskich. Nasze gimnazjum reprezentowali dyrektor Andrzej Tymecki i Józef Kownacki.

GaleriaMarsz Szlakiem Pomników Pamięci Zesłańców Sybiru i Martyrologii

Warszawa- Częstochowa-Licheń

7 - 9 maja 2016r.

Galeria zdjęć

 


2 maja obchodziliśmy Dzień Flagi Państwowej Rzeczypospolitej Polskiej. Z tej okazji, na placu Jana Pawła odbyły się uroczystości upamiętniające to święto. Rozpoczęły się one o godz. 12:00 wciągnięciem flagi na maszt oraz przemówieniem okolicznościowym władz samorządowych. Dodatkową atrakcją było specjalne, biało-czerwone oświetlenie ratusza, które było można podziwiać w godzinach wieczornych.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką p. Józefa Kownackiego.

 


71. rocznica zakończenia II wojny światowej.

Naszym sztandarem uświetniliśmy obchody 71 Rocznicy zakończenia II wojny światowej, które miały miejsce 8 maja 2016 r. pod pomnikiem Orła Białego na Placu Konsulatu Polskiego w Olsztynie.

Galeria zdjęć


17.04.2016r. w kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa oraz na cmentarzu komunalnym przy ul. Poprzecznej odbyły się obchody Dnia Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy pod opieką p. Józefa Kownackiego.

W uroczystościach udział wziął także Dyrektor G12 p. Andrzej Tymecki.  

Galeria

 10.04.2015 r. odbyły się  uroczystości upamiętniające 76. rocznicę II wywózki Polaków na Sybir zorganizowane przez Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Olsztynie, wspierane przez Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele środowiska Sybiraków oraz Gimnazjum nr 12. Obchody rozpoczęła msza święta w kościele Św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej. Następnie wszyscy udali się  na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie pod obelisk poświęcony Sybirakom. Tam z okolicznościowym przemówieniami wystąpili: prezes Zygmunt Skotnicki, członek zarządu województwa Anna Wasilewska. Na koniec uroczystości pod obeliskiem złożono wieńce
i kwiaty oraz zapalono znicze.

Galeria

 


Bieg  „Wiosna Sybirakom”

21 marca w I Dzień Wiosny uczniowie Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie uczcili ten dzień w nietypowy sposób. Z inicjatywy nauczycieli i uczniów zorganizowano bieg „Wiosna Sybirakom”. Pomysłodawcą imprezy był nauczyciel wychowania fizycznego i trener Janusz Czerniewicz. Trasa prowadziła spod Gimnazjum nr 12, przez Las Miejski aż do mostu na rzece Wadąg w Dywitach. W imprezie biegowej wzięło udział 37 uczniów z klasy IS i IIS o profilu sportowym oraz 4 nauczycieli. Bieg zakończył się pod pomnikiem „Zesłańców Syberyjskich”, gdzie młodzież naszej szkoły wraz z dyrektorem Gimnazjum nr 12 - Andrzejem Tymeckim i sekretarzem generalnym Zarządu Głównego Związku Sybiraków - Zygmuntem Skotnickim oraz Sybirakami, złożyli wspólnie kwiaty i zapalili znicze.

Liczymy na to, że ta cenna inicjatywa młodzieży i nauczycieli, jako nietypowej formy spędzenia I Dnia Wiosny na trwałe wpisze się w tradycję szkoły i miasta Olsztyna.        

 

Galeria zdjęć

 


      Dnia 25.02.2016 roku młodzież naszego gimnazjum spotkała się z Panem Jerzym Szafrankiem - Sybirakiem, wywiezionym w 1941 roku z okolic Białegostoku nad rzekę Irtycz koło Omska. Pan Jerzy Szafranek był pomysłodawcą nadania Gimnazjum nr 12 imienia Sybiraków.


GALERIA 


Spotkanie uczniów Gimnazjum nr 12 z Sybiraczką
             Panią Marią Obolewicz, która opowiedziała  o swoich przeżyciach w czasie zsyłki do Kazachstanu.
18.02.2016 r.
GALERIA


7 lutego 2016 r. w 76- rocznicę wywózek na Sybir,

w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza Św.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
 pod opieką p. Józefa Kownackiego. Oprawę liturgiczną Mszy Św.  przygotowała młodzież pod kierunkiem Wioletty Nowakowskiej.

Galeria zdjęćWspólna Wigilia

zesłańców  syberyjskich 

z uczniami i nauczycielami Gimnazjum nr 12.

Inscenizację przygotowała młodzież naszej szkoły

pod kierunkiem p. A. Malinowskiej i M. Jankowskiej

15.12.2015r.


 

Dnia 26.11.2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z Sybirakiem - Panem Marianem Kupczałojć, członkiem zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie. Zesłaniec Sybiru przedstawił wojenną epopeję swojej rodziny

"Z ziemi oszmiańskiej przez Rosję, Bliski Wschód, Ugandę do Polski"

GALERIA

 


OBCHODY NARODOWEGO ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada w Olsztynie odbyły się uroczystości związane z odzyskaniem niepodległości. Obchody rozpoczęły się Mszą św. w intencji OJCZYZNY w Bazylice Św. Jakuba. Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy (Szymon Ulański IIIB, Wanesa Lasota IIB, Oliwia Sadowska IIB) pod opieką Pana Józefa Kownackiego.W uroczystościach uczestniczyli także reprezentanci Związku Oddziału Sybiraków wraz z prezesem Zygmuntem Skotnickim.

GALERIA

 


Dnia 20 września 2015 roku odbyła się Msza św. w kościele św. Józefa poświęcona pamięci syberyjskich zesłańców. W Mszy św. uczestniczyli uczniowie i nauczyciele z Gimnazjum nr 12. Sybiracy uroczyście podziękowali swojemu kapelanowi            ks.prałatowi Bronisławowi Siekierskiemu za 20 lat posługi kapłańskiej.

GALERIA ZDJĘĆ


Święto Szkoły
w Gimnazjum im. Sybiraków w Olsztynie
17.09.2015 r.

     W Olsztynie obchody 76 rocznicy napaści na Polskę rozpoczęła uroczysta akademia w Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. Pan Dyrektor Andrzej Tymecki powitał Wojewodę Warmińsko-Mazurskiego Pana Mariana Podziewskiego, Wicemarszałka Województwa Warmińsko-Mazurskiego Annę Wasilewską, władze samorządowe miasta Olsztyna oraz Sybiraków. Zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie obejrzeli recital słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem I. Malinowskiej i M. Jankowskiej. W drugiej części uroczystości odbyła się manifestacja patriotyczna przy pomniku Pamięci Zesłańców Syberyjskich, którą swoją obecnością zaszczycił Prezydent Miasta Olsztyna - Piotr Grzymowicz. Potem było składanie kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Sybiru. Sybirackie uroczystości są okazją do pokoleniowych spotkań młodzieży z osobami, które przeszły przez Sybir. Uczniowie naszego gimnazjum podtrzymują pamięć o Sybirakach. Na Warmii i Mazurach nadal mieszka kilkaset osób, które przeżyły tą straszną katorgę.

 

GALERIA ZDJĘĆ


 

XV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

11.09.2015 r. Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka z opiekunem Józefem Kownackim uczestniczyli  w uroczystości XV Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólny przemarsz delegacji z całego świata ulicami Białegostoku miał upamiętnić wywózki na Sybir. Następnie odbyła się uroczystość przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka oraz apel poległych zakończony salwą honorową. Delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze. Uczniowie wraz z opiekunem uczestniczyli w odsłonięciu tablicy pamiątkowej zmarłego w 2012 Prezesa Oddziału Związku Sybiraków  w Olsztynie Eugeniusza Grabskiego.

 

 


Dnia 11-13 czerwca odbył się w Bolesławcu V Ogólnopolski Zjazd Szkól, Placówek oraz Stowarzyszeń noszących imiona upamiętniające Zesłańców Syberyjskich. Nasze gimnazjum reprezentowali dyrektor Andrzej Tymecki i Józef Kownacki.

                                           Galeria zdjęć

 Dnia 02.05.2015 r.  z okazji Dnia Flagi  odbyła się uroczystość    przed Urzędem Miasta w Olsztynie. Nasze gimnazjum reprezentował poczet sztandarowy pod opieką p. Józefa Kownackiego.          

Galeria zdjęć

 13.04.2015 r. odbyły się  uroczystości upamiętniające 75. rocznicę II wywózki Polaków na Sybir zorganizowane przez Oddział Wojewódzki Związku Sybiraków w Olsztynie, wspierany przez III Liceum Ogólnokształcące oraz Gimnazjum nr 12 w Olsztynie. W uroczystościach tych wzięli udział przedstawiciele środowiska Sybiraków oraz społeczności III Liceum Ogólnokształcącego i Gimnazjum nr 12, a także władze miasta i województwa, wojska i policji oraz duchowieństwa. Obchody rozpoczęła msza święta pod przewodnictwem ks. abpa seniora Edmunda Piszcza w kościele Św. Józefa przy ul. Jagiellońskiej. Następnie wszyscy udali się  na cmentarz komunalny przy ul. Poprzecznej w Olsztynie pod obelisk poświęcony Sybirakom. Tam z okolicznościowym przemówieniami wystąpili: prezes Zygmunt Skotnicki, członek zarządu województwa Anna Wasilewska i prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz. Modlitwę za ofiary wywózki odmówił ks. abp. Edmund Piszcz. Na koniec uroczystości pod obeliskiem złożono wieńce i kwiaty oraz zapalono znicze.

 

Galeria


19.02.2015r. poczet sztandarowy naszego gimnazjum uczestniczył w uroczystościach z okazji 70 rocznicy przybycia pierwszych kolejarzy do Olsztyna.

Galeria zdjęć


8 lutego 2015r. w 75- rocznicę wywózek na Sybir,

w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza Św. celebrowana

przez arcybiskupa  seniora Edmunda Piszcza.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
 pod opieką p. Józefa Kownackiego i Wioletty Nowakowskiej.

Galeria zdjęćŚwięto Szkoły - 17.09.2014 r.-Galeria zdjęć

Telewizja Olsztyn. FleszGaleria zdjęć

XIV Marsz Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku

W Białymstoku 11-12 września 2014r. odbyły się główne uroczystości XIV Międzynarodowego Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru. To uroczystość religijno-patriotyczna, która ma przypominać historię wywózek na Wschód i upamiętniać tych, którzy z zesłania nie wrócili.

Główną część uroczystości stanowił przemarsz uczestników ulicami Białegostoku, spod Pomnika Katyńskiego do kościoła Ducha Świętego, gdzie odprawiona została msza święta. Przy tym kościele znajduje się Grób Nieznanego Sybiraka - jedyny w kraju taki pomnik. I tam, po południu, marsz zakończył się ekumenicznymi modlitwami, złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy.

Jak co roku, w uroczystościach uczestniczyła młodzież (w tym ze szkół noszących imię Sybiraków), działacze Związku Sybiraków, przedstawiciele Polonii m.in. z Litwy, Łotwy, Białorusi, Ukrainy, liczne poczty sztandarowe, przedstawiciele władz państwowych i samorządowych. Naszą szkołę reprezentowało 13 uczniów i dwóch opiekunów  Wioletta Nowakowska i Józef Kownacki.

W tym roku marsz szczególnie upamiętnił Sybiraków - uczestników walk pod Monte Cassino w 1944 roku. - Nędzarze, tułacze, zesłańcy Sybiru, którzy przybyli do miejsc organizowania armii polskiej na szlaku bojowym, wykazali niespotykaną determinację w walce o wolną, niepodległą i suwerenną ojczyznę - powiedział na inauguracji marszu prezes Związku Sybiraków Tadeusz Chwiedź.Wigilia Sybiraków -16.12.2014r.-Galeria zdjęć


13 kwietnia 2014 r. w Olsztynie obchodziliśmy Dni Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej.

Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
 pod opieką p. Józefa Kownackiego.

Galeria zdjęćW niedzielę 9 lutego, w rocznicę wywózek na Sybir, w Kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej
w Olsztynie odbyła się uroczysta Msza św. celebrowana przez arcybiskupa Edmunda Piszcza.
Naszą szkołę reprezentował poczet sztandarowy
 pod opieką p. Józefa Kownackiego.

Galeria zdjęć

Spotkanie prezesa Zarządu Związku Sybiraków w Olsztynie p. Zygmunta Skotnickiego oraz  wiceprezesa  p. Jerzego Szafranko z młodzieżą naszego gimnazjum. Sybiracy opowiadali o przeżyciach swoich na Syberii.

26.11.2013 r.

 


 

Wycieczka do Szymbarka - 15 września 2013r.

Członkowie Klubu Sybiraka Gimnazjum nr 12 z opiekunem p. J.Kownackim wyjechali na wycieczkę zorganizowaną przez Związek Sybiraków w Olsztynie.Wraz z uczniami Gimnazjum nr 6 i Liceum Ogólnokształcącego nr 3 zwiedzali miejsca poświęcone  zsyłkom. Uczestnikami towarzyszącymi młodzieży byli także sybiracy z Olsztyna.Święto Szkoły
w Gimnazjum im. Sybiraków w Olsztynie
17.09.2013 r.

     W Olsztynie obchody 74, rocznicy napaści na Polskę rozpoczęła msza w kościele św. Józefa. Potem było składanie kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Sybiru. Następnie uroczystości przeniosły się do Gimnazjum nr 12, gdzie Prezydent Miasta Olsztyna Piotr Grzymowicz, Wojewoda Warmińsko-Mazurski Pan Marian Podziewski oraz zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie obejrzeli przedstawienie przygotowane pod kierunkiem I. Malinowskiej i M. Wysockiej.  Wręczono również odznaczenia i nagrody w konkursie "Sybiracy- oni znów do niepodległej szli". Sybirackie uroczystości są okazją do pokoleniowych spotkań młodzieży z osobami, które przeszły przez Sybir. Uczniowie naszego gimnazjum podtrzymują pamięć o sybirakach. Na Warmii i Mazurach nadal mieszka kilkaset osób, które przeżyły tą straszną katorgę.
Galeria zdjęć

 06..09.2013 r. Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka z opiekunem Józefem Kownackim uczestniczyli  w uroczystości XIII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólny przemarsz delegacji z całego świata ulicami Białegostoku miał upamiętnić wywózki na Sybir. Następnie odbyła się uroczystość przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka oraz apel poległych zakończony salwą honorową. Delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Galeria zdjęć1 września w godz. 11.30-13.30
w
związku z obchodami 74, rocznicy wybuchu II wojny światowej w Olsztynie odbyła się uroczystość na Cmentarzu Wojskowym .
Nasze gimnazjum reprezentowała poczet sztandarowy
pod opieką p. J. Kownackiego.

02.09.2013r.
Galeria zdjęć


Szkolny Konkurs  Poezji  Sybirackiej
30 kwietnia 2013 r.

30 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji o tematyce sybirackiej.

Prowadzący konkurs uczniowie z klasy III c, Kasia Kon i Mikołaj Pitura, rozpoczęli spotkanie, a następnie dyrektor szkoły Andrzej Tymecki przywitał wszystkich gości i uczestników. W uroczysty nastrój wprowadził wszystkich „Hymn Sybiraków” w wykonaniu uczennic klasy III d. Po projekcji filmu dokumentalnego, przybliżającego tematykę zsyłek i deportacji rozpoczęto deklamację wierszy. Słuchaczami poezji byli zaproszeni   goście z Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Uczestnicy konkursu  (siedemnaścioro uczniów z klas I-III) prezentowali utwory min. Mariana Jonkajtysa, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Zbigniewa Broncela. Recytację oceniało czteroosobowe jury, w którym zasiedli Sybiracy – Wacława Czapiewska i Jerzy Szafranko, pisarka Hanna Brakoniecka oraz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie –Kamila Frąckowiak.

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów komisja wyłoniła tych najlepszych.

Laureatami zostali:

 

I miejsce - Julia Nęcka (kl. III c)
za interpretację wiersza Marii Niwińskiej „Wierzę, że wrócę”

 II miejsce – Mikołaj Pitura (kl. III c)
za interpretację wiersza Mariana Jonkajtysa „My, których ocaliłeś”

 III miejsce – Aleksandra Brzezińska (kl. I a)
za interpretację wiersza Anny Rudawcowej „Morituri te salutant”

 Po wręczeniu nagród i dyplomów członkowie Zarządu Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków  - prezes Zygmunt Skotnicki i wiceprezes Jerzy Szafranko podziękowali młodzieży za pamięć o losach syberyjskich zesłańców oraz popularyzowanie wiedzy o „Golgocie Wschodu”.


Galeria zdjęć


Dnia  04.12.2012  w  Izbie Pamięci  Gimnazjum nr 12 odbyła się lekcja otwarta
"Sybirackie losy". Spotkanie z uczniami klas pierwszych prowadziła p. Hanna Brakoniecka - olsztyńska pisarka oraz uczniowie klasy III c Katarzyna Kon i Mikołaj Pitura
.
Młodzież  wysłuchała fragmentów  książki "Świadkowie Golgoty Wschodu"
Eugeniusza Grabskiego oraz poznała historię syberyjskich zesłańców.Galeria zdjęć

Dnia 14.04.2013 r.  odbyła się Msza Św. w intencji Ofiar Zbrodni Katyńskiej
w Kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Olsztynie 
oraz uroczystości na cmentarzu komunalnym przy Pomniku Ofiar Katyńskich.
Nasze Gimnazjum reprezentował  poczet sztandarowy
oraz delegacja uczniów i nauczycieli.

 


Galeria zdjęćDnia 13.04.2013 r. o godz. 10.00  z okazji obchodów
73 Rocznicy Wielkiej Kwietniowej Wywózki na Sybir
odbyły się uroczystości w Kościele Św. Józefa
oraz złożenie kwiatów na cmentarzu  przy ul. Poprzecznej.
Nasze Gimnazjum reprezentował  poczet sztandarowy
oraz delegacja uczniów i nauczycieli.

Galeria zdjęć


We wtorek 9.04.2013 r. w świetlicy szkolnej odbyło się spotkanie
uczniów klas pierwszych z Sybirakiem Panem Truskowskim.

Galeria zdjęćW kościele Matki Boskiej Ostrobramskiej przy ulicy Pana Tadeusza w Olsztynie
10 lutego
2013 r. o godz. 11.30
odbyły   się uroczystości w 73. rocznicę pierwszej fali sowieckich
 wywózek Polaków na Sybir.

Uroczystości zorganizowało koło numer 2 Związku Sybiraków w Olsztynie.
We  Mszy Św. uczestniczył sztandar z Gimnazjum nr 12
(Agnieszka Walat, Karolina Gulewicz, Piotr Smukowski).

Galeria zdjęć

 


Dnia  04.12.2012  w  Izbie Pamięci  Gimnazjum nr 12 odbyła się lekcja otwarta
"Sybirackie losy". Spotkanie z uczniami klas pierwszych prowadziła p. Hanna Brakoniecka - olsztyńska pisarka oraz uczniowie klasy III c Katarzyna Kon i Mikołaj Pitura
.
Młodzież  wysłuchała fragmentów  książki "Świadkowie Golgoty Wschodu"
Eugeniusza Grabskiego oraz poznała historię syberyjskich zesłańców.Galeria zdjęć


23.XI 2012 r. Agnieszka Walat oraz Zuzanna Ciesielska
przeprowadziły wywiad z Sybirakiem p. Jerzym Szafranko.
Zdjęcia

 06.09.2012 r. Członkowie Klubu Wnuka Sybiraka Agnieszka Walat i Zuzanna Ciesielska wraz       z opiekunem Józefem Kownackim uczestniczyli  w uroczystości XII Marszu Żywej Pamięci Polskiego Sybiru w Białymstoku pod patronatem Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej. Wspólny przemarsz delegacji z całego świata ulicami Białegostoku miał upamiętnić wywózki na Sybir. Następnie odbyła się uroczystość przy Pomniku Grobie Nieznanego Sybiraka oraz apel poległych zakończony salwą honorową. Delegacje pod pomnikiem złożyły kwiaty i zapaliły znicze.

Galeria zdjęć

 

 


 Święto Szkoły Gimnazjum im. Sybiraków 17.09.2012 r.

Galeria zdjęć

 

       Złożenie kwiatów pod pomnikiem Zesłańców Syberyjskich było najważniejszym akcentem uroczystości. W poprzedzonych mszą świętą obchodach ściśle związanych z napaścią sowiecką na Polskę 17 września 1939 r., wzięli udział byli zesłańcy, przedstawiciele władz regionu i miasta, młodzież Gimnazjum nr 12. W czasie uroczystości Krzyż Zesłańców Sybiru odebrał jeden z najmłodszych zesłańców, urodzony w 1952 roku pod Irkuckiem - Jan Stackiewicz. Spod pomnika uroczystości przeniosły się do Gimnazjum nr 12, gdzie odbyła się akademia na auli szkolnej.

 


 Spotkanie Państwa Haliny i Ryszarda Ciunel z młodzieżą naszego gimnazjum

19 czerwca 2012 r.

Cała galeria


 

 Tylko wspólnie zachowamy pamięć