Podstrona:
SZKOLNE CENTRUM INFORMACJI 
MAŁGORZATA OLSZEWSKACZYTELNIA

Dzień

Godziny

Poniedziałek

0800- 1300

Wtorek

0800- 1500

Środa

0800- 1500

Czwartek

0800- 1500

Piątek

0800- 1200

 

WYPOŻYCZALNIA

Dzień

Godziny

Poniedziałek

w czasie przerw

Wtorek

w czasie przerw

Środa

w czasie przerw

Czwartek

w czasie przerw

Piątek

w czasie przerw

 

 

 


 Godziny pracy bibliotekarzy

 

Małgorzata Olszewska


Poniedziałek

0800  -   1300


Wtorek

0800   -  1500


Środa

0800  -   1500

 

Czwartek

0800  -   1500


 Piątek

0800  -   1200

------------------------- 

 REGULAMIN SZKOLNEGO CENTRUM INFORMACJI

 REGULAMIN WYPOŻYCZALNI

1. W bibliotece obowiązuje cisza i zakaz spożywania posiłków.
2.  Z księgozbioru bibliotecznego mogą korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły.
3. Wypożyczać książki wolno jedynie na swoje nazwisko.
4. Maksymalny czas wypożyczeń książki to jeden miesiąc. Za zgodą nauczyciela-bibliotekarza można ją prolongować na kolejny okres.
5. Uczeń może posiadać na swoim koncie 3 książki.

6. Uczeń, który nie oddał książki w terminie, nie może korzystać z księgozbioru bibliotecznego.
7. Czytelnik zobowiązany jest do szanowania wypożyczonych książek.
8. Czytelnik, który zagubi lub zniszczy wypożyczoną książkę,  zobowiązany jest do niezwłocznego odkupienia takiej samej książki lub innej wskazanej przez nauczyciela- bibliotekarza.

 9. Na dwa tygodnie przed zakończeniem roku szkolnego każdy czytelnik ma obowiązek oddać wszystkie wypożyczone książki.
 
 
 
REGULAMIN CZYTELNI

 

1. Z czytelni może korzystać każdy uczeń Szkoły Podstawowej nr 5. Wszystkich przebywających obowiązuje bezwzględna cisza.

2. Do czytelni należy wchodzić bez kurtek, w zmienionym obuwiu. Zabrania się wnoszenia i spożywania napojów i artykułów spożywczych.

3. Internet i komputer służą wyłącznie do celów edukacyjnych (np. pisanie referatów, rozszerzanie wiedzy   przedmiotowej, gromadzenie informacji do konkursów i olimpiad przedmiotowych). Uczeń jest zobowiązany podać nauczycielowi-bibliotekarzowi tematykę zagadnień poszukiwanych w Internecie.

4. Zabronione jest korzystanie z komputera w celach rozrywkowych (prywatna korespondencja, gry, zabawy), wykonywania czynności  naruszających prawa autorskie twórców lub dystrybutorów oprogramowania i danych.

5. Korzystanie z Internetu w czasie przerw możliwe jest wyłącznie za zgodą bibliotekarza.

6. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych  programów i dokonywania zmian w już istniejącym oprogramowaniu.

7. Z drukarki można korzystać za zgodą nauczyciela-bibliotekarza w celach włącznie szkolnych (referaty, praca domowa, informacje na lekcje).


8. Maksymalny czas pracy przy stanowisku komputerowym wynosi 1 godz.
 

9. Przy stanowisku mogą znajdować się maksymalnie 2 osoby pracujące w ciszy i nie zakłócające rytmu pracy biblioteki.

 11. Korzystając z programów emitujących dźwięk należy korzystać ze słuchawek.
 
12. Za wszelkie mechaniczne uszkodzenia sprzętu komputerowego i oprogramowania odpowiada (finansowo) użytkownik. Jeśli jest niepełnoletni wówczas odpowiedzialność ponoszą rodzice.
 
13. Nie stosowanie się do w/w punktów regulaminu spowoduje zakaz korzystania ze stanowiska komputerowego na okres wskazany przez nauczyciela-bibliotekarza (najczęściej do końca roku szkolnego).
 

Imprezy i uroczystości
w  Szkolnym Centrum Informacji


Pierwsza wizyta w bibliotece

We wtorek 3 listopada 2020 r. uczniowie klas IA, IB i IC uczestniczyli w zajęciach czytelniczych w bibliotece. Jednym z największych wyzwań, jakie stoją przed dziećmi u progu szkolnej edukacji, jest nauka czytania, która może stać się prawdziwą przyjemnością oraz rozbudzić dziecięcą wyobraźnię, wrażliwość na drugiego człowieka i nigdy niekończącą się pasję do czytania, zdobywania wiedzy i stałego poszerzania swoich horyzontów.
Nasza szkoła w ramach kampanii "Mała książka- wielki człowiek" otrzymała dla wszystkich pierwszaków darmowe książki "Pierwsze abecadło", broszurę informacyjną dla rodziców i opiekunów "Książką połączeni, czyli uczymy się razem" oraz kreatywny alfabet. Wszystkie dzieci otrzymały te książeczki jako prezenty od biblioteki.

Zdjęcia


Moje ulubione książki

W czwartek 30 października 2020 r. uczniowie klasy II A z Panią Anią odwiedzili bibliotekę szkolną i wypożyczyli książki. Dzieci wykonały ciekawe prace na których napisały tytuły ulubionych książek.

Zdjęcia


 Uczniowie klasy II A po zajęciach czytelniczych w bibliotece.
Każdy znalazł ciekawą książkę dla siebie.

Zdjęcia27 listopada  2019 r.  w SP11 odbyła się XVIII edycja Międzyszkolnego Konkursu „Znam moje miasto”. Temat tegorocznego spotkania brzmiał „Olsztyn, jakiego nie znamy. Zabytki i ich tajemnice”. Finał konkursu poprzedziły warsztaty prowadzone przez p. Sebastiana Mierzyńskiego, pracownika Muzeum Warmii i Mazur oraz p. Joannę Piotrowską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa. Uczestnicy zmierzyli się w czterech konkurencjach: prezentacja zabytku, test wiedzy, puzzle oraz projekcja filmowa promująca olsztyńskie zabytki. Patronat nad konkursem objął prezydent miasta Olsztyna. Wyniki konkursu prezentują się następująco: I miejsce SP 5, II miejsce SP 30 oraz miejsce III SP 11. Gratulujemy zwycięzcom !
Naszą zwycięską drużynę w składzie:J. Milewicz, G. Stasińska, K. Obrębska, G. Zielińska, M. Kelles-Krauz przygotowały panie J. Skłodowska-Płoska i M. Olszewska.

Naszą zwycięską drużynę w składzie:J. Milewicz, G. Stasińska, K. Obrębska, G. Zielińska, M. Kelles-Krauz przygotowały panie J. Skłodowska-Płoska i M. Olszewska

 www.facebook.com/256148488163210/photos/pcb.793016344476419/793015867809800/


 

Zajęcia "Programowanie w klasach I-III" w ramach projektu "Otwarci na wiedzę"

realizowane w roku szkolnym 2018/2019 i 2019/2020

ZdjęciaZajęcia interaktywne w bibliotece szkolnej.

28.05.2019r.

Zdjęcia27.02.2019 r. uczniowie klasy I A i  I B uczestniczyli
w lekcji czytelniczej "W krainie baśni i bajek" w bibliotece szkolnej

Galeria zdjęć

 


Międzyszkolny Konkurs Recytatorski
"Sybiracy - Oni znów do niepodległej szli"

15.02.2019r.


XVII edycja Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym
Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2018r.

Reprezentacja SP 5  zajęła II miejsce

W skład drużyny wchodzili uczniowie klasy VIII a:
Oliwia Zając,
Aleksandra Góral , Kacper Zając,Antoni Drożdź, Dominika Domjan

                                                                  Gratulujemy!

 

Galeria zdjęć


 

23.11.2018 r. uczennice z klasy trzeciej gimnazjum przeprowadziły zajęcia multimedialne dla uczniów klasy I i II
w ramach projektu "Starszy brat,starsza siostra".

Zdjęcia

 Czytanie na dywanie

16 maja 2018 r. dzieci ze świetlicy szkolnej uczestniczyły w zajęciach czytelniczych zorganizowanych przez bibliotekę szkolną "Czytanie na dywanie". Uczennica klasy IIA czytała dzieciom fragment książki pt. "Magiczne drzewo. Czerwone krzesło". Dzieci słuchały z dużym zainteresowaniem. Czekamy z niecierpliwością na dalszy ciąg przygód.

Galeria


 
W związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, nauczyciele p. M. Olszewska i p. J. Kownacki ogłosili konkurs na prezentację lub plakat związany z Konstytucja 3 Maja. Wpłynęło kilkanaście  prac, nagrodzeni uczniowie otrzymali dodatkowe oceny z WOS-u. Uczniowie z kl. III b i  II b przedstawili przygotowane prezentacje multimedialne na lekcji otwartej.

Galeria zdjęć

W dniach 5-6 maja 2018 roku uczniowie z Klubu Sybiraka (z opiekunem M. Olszewską) naszej szkoły uczestniczyli w uroczystościach patriotyczno-religijnych poświęconych 90.rocznicy powstania Związku Sybiraków na Jasnej Górze w Częstochowie. W  pielgrzymce uczestniczyli  również Sybiracy, uczniowie z Klubu Sybiraka SP1  oraz LO3.
Młodzież wspólnie z Sybirakami uczestniczyła w akademii patriotycznej, apelu pamięci na placu przed Mauzoleum, gdzie nasza delegacja złożyła wiązanki kwiatów.
Wspólny wyjazd z Sybirakami był dla młodzieży żywą lekcją historii i patriotyzmu w związku z przypadającymi w 2018 roku obchodami 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę.

 

27 kwietnia 2018 r. odbył się XXXVI Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją", który zorganizował Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Uczestnicy konkursu recytowali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie wiersz oraz fragment prozy. Gimnazjum nr 12 reprezentowała uczennica klasy IIA Agata Sienkiewicz. Reprezentantka naszej szkoły zajęła II miejsce.  

Gratulujemy!

Galeria26 marca 2018 roku odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem była Szkoła Podstawowa nr 33 w Olsztynie. W konkursie brało udział szesnastu uczniów z sześciu szkół . Naszą szkołę reprezentowali: Agata Sienkiewicz (kl. IA), Maja Nagórska (kl. VIId) i Mikołaj Małyska (kl. VIId). Uczestnicy konkursu czytali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie fragment książki pochodzący z literatury fantasy.


Przy ocenie brane były pod uwagę trzy kategorie: poprawność wymowy, płynność czytania oraz interpretacja tekstu. Po przeczytaniu regulaminu konkursu przez komisję wszyscy uczestnicy wylosowali kolejność prezentacji. Po odczytaniu tekstów przez wszystkich uczniów komisja podliczyła punkty przydzielone uczestnikom konkursu, po czym wyłoniła zwycięzców.

Nasza uczennica

Agata Sienkiewicz
otrzymała wyróżnienie. 

Galeria zdjęć

 Dzień Otwarty 

W sobotę 17 marca 2018 r. w Szkole Podstawowej nr 5 w Olsztynie odbył się Dzień Otwarty dla Rodziców i Dzieci, które we wrześniu rozpoczną naukę w klasie I. Organizatorzy chcieli pokazać dzieciom, jak placówka wygląda od wewnątrz, co w niej jest ciekawego i w jaki sposób można zagospodarować tu swój czas. Stąd zaangażowani w organizację Dnia Otwartego w szkole nauczyciele swoim gościom mieli do zaproponowania wiele ciekawych zajęć. 
W bibliotece zaprezentowano zajęcia "Witajcie w naszej bajce".
Mamy nadzieję, że spotkamy się wszyscy uśmiechnięci
i pełni zapału we wrześniu 2018 r.  


Galeria zdjęć

 

 Szkolny Dzień Bezpieczeństwa Cyfrowego

13.03.2018 r.

W naszej szkole gościł edukator, który prowadził apel i warsztaty dla uczniów. Spotkał się również z nauczycielami na Radzie Pedagogicznej.

Galeria zdjęć

 


 "W królestwie książek" - pierwsza wizyta w bibliotece

22 lutego w bibliotece szkolnej gościliśmy uczniów klas I wraz z wychowawczyniami - p. Anią oraz p. Izą. Była to ich pierwsza wizyta z bibliotece Szkoły Podstawowej nr 5. Na początku lekcji bibliotecznej uczniowie zapoznali się z zasadami panującymi w bibliotece oraz tym, jak należy dbać o książki. Następnie bibliotekę odwiedziła bajkowa wróżka, którą dzieci powitały piosenką "Witajcie w naszej bajce". Wróżka poinformowała uczniów, że na Krainę Bajek spadło wielkie nieszczęście. Otóż zły czarodziej Kadabra rzucił na nich klątwę. W bajkowej krainie wszystko się pomieszało. Odwiedziły nas postacie z bajek i nie wiedzą do której bajki mają wrócić. Uczniowie musieli rozwiązać tak zadania, aby udało im się wrócić do swoich bajek lub baśni. Pierwszoklasiści poradzili sobie świetnie ze wszystkimi zadaniami. Na zakończenie zajęć każdy uczeń mógł wypożyczyć książkę i stać się pełnoprawnym czytelnikiem.  

Galeria

 

Akcja "Nauczyciele czytają uczniom"

We wtorek 06.12.2017 r.  z okazji Mikołajek biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziła akcję, której celem było zachęcenie uczniów do czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się 10- minutowym czytaniem

"Opowieści wigilijnej" przez nauczyciela lub wybranego ucznia.

 Wspólne czytanie było wspaniałą promocją lektur szkolnych.

 XVI edycja Międzyszkolny Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym
Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2017r.

Reprezentacja SP 5  zajęła V miejsce

W skład drużyny wchodzili uczniowie klasy VII a:
Oliwia Zając,
Aleksandra Góral , Kacper Zając,Antoni Drożdź, Kacper Tyryło

                                                                  Gratulujemy!

Galeria zdjęć

 


12 maja 2017 r. odbył się XXXV Konkurs Recytatorski "Spotkania z poezją", który zorganizował Pałac Młodzieży im. Orląt Lwowskich w Olsztynie. Uczestnicy konkursu recytowali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie wiersz oraz fragment prozy. Gimnazjum nr 12 reprezentowała uczennica klasy IA Agata Sienkiewicz, która recytowała wiersz Tadeusza Różewicza pt."Odnaleźć samego siebie" i czytała fragment "Igrzysk śmierci" autorstwa Suzanne Collins. Reprezentantka naszej szkoły otrzymała jedno z trzech wyróżnień.   


28 marca 2017 roku odbył się Międzygimnazjalny Konkurs Pięknego Czytania. Organizatorem było Gimnazjum nr 13 im. H. Wagnera w Olsztynie. W konkursie brało udział siedemnastu uczniów z sześciu szkół gimnazjalnych. Gimnazjum nr 12 reprezentowały: Agata Sienkiewicz (kl. IA), Zuzanna Kęska (kl. IA) i Karolina Dąbrowska (kl. IC). Uczestnicy konkursu czytali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie fragment książki pochodzący z literatury fantasy.


Przy ocenie brane były pod uwagę trzy kategorie: poprawność wymowy, płynność czytania oraz interpretacja tekstu. Po przeczytaniu regulaminu konkursu przez komisję wszyscy uczestnicy wylosowali kolejność prezentacji. Po odczytaniu tekstów przez wszystkich uczniów komisja podliczyła punkty przydzielone uczestnikom konkursu, po czym wyłoniła zwycięzców.

II miejsce zajęła uczennica naszej szkoły - Zuzanna Kęska. 

Galeria


21 marca w naszej szkole realizowaliśmy ogólnoszkolny  projekt edukacyjny "Dzień książki". Każda z klas miała za zadanie stworzyć przedstawienie teatralne i scenografię do wybranej lektury. Dzień ten był poświęcony projektom edukacyjnym oraz promował czytelnictwo. Prezentacje uczniów podlegały ocenie komisji konkursowej, która bardzo wysoko podsumowała poziom prezentacji lektur przez wszystkie klasy. Uczniowie bardzo twórczo podeszli do realizacji zadania. Szczególną uwagę zwrócono na scenografię, kostiumy i grę aktorską. 

Wyniki konkursu "Dzień książki"

Galeria


Konkurs Pięknego Czytania

14.03.2017r. w bibliotece odbył się etap szkolny Konkursu Pięknego Czytania. Uczestnicy konkursu czytali indywidualnie wybrany i przygotowany przez siebie fragment książki pochodzący z literatury fantasy.

Wyniki konkursu:

I miejsce - Zuzanna Kęska (IA)

II miejsce - Agata Sienkiewicz (IA)

III miejsce - Karolina Dąbrowska (IC)

Laureatki etapu szkolnego 28 marca 2017r. będą brały udział w Międzygimnazjalnym Konkursie Pięknego Czytania, którego organizatorem jest Gimnazjum nr 13 im. Huberta Wagnera w Olsztynie.

Galeria


Wyniki szkolnego konkursu czytelniczo-filmowego
"Książka, którą musisz przeczytać" organizowanego dla klas II przez nauczycieli informatyki oraz bibliotekę szkolną

I miejsce Oskar Poniewski

II miejsce Jakub Chojnowski

III miejsce Jakub Skurski

wyróżnienia: Grzegorz Dembek

                  Jakub Górniak


16.12.2016 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z olsztyńską pisarką, artystką
i pedagogiem Panią Hanną Brakoniecką.
Pisarka swoje utwory czytała uczniom klas III B i III C.

W jej twórczości każdy może odnaleźć cząstkę siebie, swoje problemy, rozterki. Młodzież z uwagą  i skupieniem  słuchała opowiadań pisarki. Uczniowie mieli także okazję zadawać Pani Hannie pytania dotyczące wszystkich aspektów pracy pisarza.

Galeria

Zainteresowanych twórczością Pani Hanny Brakonieckiej odsyłamy na jej bloga: "Głosy, głosy, głosy..." [http://brakoniecka.blogspot.com/]

W nagrodę za największą liczbę wypożyczeń wybrani uczniowie z klas: IIA, IIB, IID udali się 06.12.2016r. do Planety 11, filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, na zajęcia z wykorzystaniem Ipadów pt. "Pstryk Komiks". Aplikacja ta pozwala na szybkie i proste tworzenie komiksów z dowolnego zdjęcia. Poznane przez uczniów wiadomości będą przydatne w realizowanym projekcie edukacyjnym "Bohater literacki w komiksie".

Uczniowie świetnie się bawili tworząc komiksy, a przy tym zapoznali się z zasobami bibliotecznymi Planety 11.

Galeria


Akcja "Nauczyciele czytają uczniom"

We wtorek 06.12.2016 r.  z okazji Mikołajek biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziła akcję, której celem było zachęcenie uczniów do czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się 10- minutowym czytaniem

"Opowieści wigilijnej" przez nauczyciela lub wybranego ucznia.

 Wspólne czytanie było wspaniałą promocją lektur szkolnych.


XV edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

29.11.2016r.

Reprezentacja Gimnazjum nr 12 zajęła II miejsce

W skład drużyny wchodzili: A. Młynarczuk, Z. Gibas, A. Kodrycka, K. Sobka

                                                                  Gratulujemy!


Galeria zdjęcia


W dniu 22.11.2016 w bibliotece Gimnazjum nr 12
odbyły się kolejne zajęcia czytelniczo-integracyjne.
Tym razem uczestniczyli w nich uczniowie z klasy I B, IS.
Zajęcia rozpoczęły się od zabawy integracyjnej pt. "Imiona". Następnie przeszliśmy do gier czytelniczych, których tematem była literatura i film (gry pt. "Tabu", 5 sekund").

Na zakończenie młodzież miała za zadanie stworzyć plakat promujących ich ulubioną książkę.Galeria zdjęć

W dniach 21.10.2016 – 22.10.2016 w godzinach 1900-830
    
w bibliotece Gimnazjum nr 12

odbyły się kolejne zajęcia czytelniczo- integracyjne
połączone z noclegiem w czytelni.

Tym razem w zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy I C i III B.
Galeria


 W dniach 07.10.2016 – 08.10.2016 w godzinach 1900-830
    
w bibliotece Gimnazjum nr 12 ul. Sybiraków 3a

odbyły się zajęcia czytelniczo- integracyjne połączone z noclegiem w czytelni.
W zajęciach uczestniczyli uczniowie z klasy I A i III B.
Wszyscy świetnie się bawili!!!
 

                                                                                   Galeria zdjęć

20 maja 2016 r. odbył się w bibliotece X Międzygimnazjalny Konkurs Wiedzy o Regionie

"Musisz Wiedzieć by Europie powiedzieć".

Konkurs organizowany jest przez Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków oraz Narodowy Instytut Dziedzictwa w Olsztynie. 

I miejsce Gimnazjum nr 11

II miejsce Gimnazjum nr 15

III miejsce Gimnazjum nr 12

 

Galeria zdjęć

Akcja "Nauczyciele czytają uczniom"

W środę 23.03.2016 r. biblioteka wraz z Samorządem Uczniowskim przeprowadziła akcję, której celem było zachęcenie uczniów do czytania. Każda lekcja tego dnia rozpoczynała się 10- minutowym czytaniem wybranej przez klasę książki. Wspólne czytanie było wspaniałą promocją literatury młodzieżowej.


Konkurs multimedialny na film "Nakręćmy się na czytanie"

18.02.2016r. na apelu wręczono nagrody w konkursie na film. Komisja pod przewodnictwem p. dyrektora Tadeusza Karpowicza przyznała

I nagrodę uczniom z klasy III b

oraz trzy wyróżnienia:

Uczniom z klasy III d

Uczniom z klasy II d

Uczniom z klasy I aDnia 21.12.2015 w bibliotece szkolnej uczniowie klas 1A i 1B spotkali się z pisarką olsztyńską - Panią Heleną Piotrowską. W młodości występowała wraz z Zespołem Pieśni
i Tańca "Olsztyn". Od wielu lat związana jest z lokalnym środowiskiem kulturalnym, współpracuje także z licznymi czasopismami, które publikują jej wiersze, felietony i teksty publicystyczne. Na spotkaniu Pani Piotrowska opowiadała
o bohaterach swoich książek, których wielu znała osobiście.  

GALERIA

Dnia 16.12.2015 w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z olsztyńską pisarką, artystką
i pedagogiem Panią Hanną Brakoniecką.
Pisarka swoje utwory czytała uczniom klas III i II. Motywem przewodnim twórczości artystki są zwykli ludzie. Często bohaterami  jej utworów są dziewczęta i chłopcy. W jej twórczości każdy może odnaleźć cząstkę siebie, swoje problemy, rozterki. Młodzież z uwagą  i skupieniem  słuchała opowiadań pisarki. Wielu z nich odnalazło bratnią duszę    w artystce.

GALERIA
Szkolna Akcja "Książka pod choinkę" skierowana do Rodziców

Dnia 17.12.2015 uczennice klasy 2b rozdawały kartki świąteczne zachęcające rodziców do zakupu książek pod choinkę, które mogą okazać się także świetnym upominkiem.


XIV edycja Międzygimnazjalnego Konkursu Wiedzy o Olsztynie

"Znam moje miasto" pod honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Olsztyna

27.11.2015r.

Reprezentacja Gimnazjum nr 12 zajęła I miejsce

B. Maciejewska, W. Szymczak, J.Antochów, K.Libert, M. Radziszewska
Uczniów merytorycznie  przygotowały p. M. Olszewska i p. W. Nowakowska.

                                                                         Galeria zdjęć   


Dnia 26.11.2015 r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie uczniów klas pierwszych z Sybirakiem - Panem Marianem Kupczałojć, członkiem zarządu Oddziału Związku Sybiraków w Olsztynie. Zesłaniec Sybiru przedstawił wojenną epopeję swojej rodziny

"Z ziemi oszmiańskiej przez Rosję, Bliski Wschód, Ugandę do Polski"

GALERIA

        

 


8 maja 2015 r. w czytelni  naszego gimnazjum odbyły się warsztaty prowadzone przez p. Joannę  Piotrowską z Narodowego Instytutu Dziedzictwa Oddziału Terenowego  w Olsztynie. Spotkanie  młodzieży gimnazjalnej z historykiem miało na celu przygotowanie uczniów do IX  EDYCJI MIĘDZYGIMNAZJALNEGO KONKURSU WIEDZY O REGIONIE

 „MUSISZ WIEDZIEĆ, BY EUROPIE POWIEDZIEĆ”

 

Galeria zdjęć


 

Konkurs Międzygimnazjalny "Znam moje miasto"   
Galeria zdjęć

Gazeta Olsztyńska 28.11.2014

27.11.2014 r. grupa uczniów D. Tyrawska, K. Libert, M. Radziszewska, P. Ptak, K. Ruszkowski reprezentowała nasze gimnazjum w konkursie międzygimnazjalnym  "Znam moje miasto". Uczniowie w ramach przygotowań uczestniczyli w warsztatach w Miejskim Ośrodku Kultury oraz zwiedzali zabytki Olsztyna.
Na konkurs musieli ponadto przygotować prezentację multimedialną i scenkę teatralną.
Uczniów merytorycznie  przygotowały p. M. Olszewska i p. W. Nowakowska.
W czasie finału nasi uczniowie  prezentowali się świetnie, wykazali się dużą wiedzą, umiejętnościami informatycznymi i  wspaniałą grą aktorską.

Nasza drużyna zajęła II miejsce w Olsztynie.


 


„A Oni znów do niepodległej szli…”

Międzyszkolny Konkurs Recytatorski Poezji Sybirackiej, który odbył się

4 czerwca 2014 r. w Gimnazjum Nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie

Szkoły biorące udział:

·             Gimnazjum Nr 6

·             Gimnazjum Nr 11

·             Gimnazjum Nr 12

·             Gimnazjum Nr 14

·             III Liceum Ogólnokształcące

Laureaci:

I miejsce – Karolina Paliwoda – III LO, (Wiersz – „Pożegnanie” – Aleksander Markowski)

II miejsce – Jakub Chwojko – Gimnazjum Nr 12 (wiersz – „Chleba naszego” – Aleksandra Nowacka)

III ex aequo – Krzysztof Wołoszyn – Gimnazjum Nr 11  ( „Dzień odwetu” – Anna Rudawcowi) i Dawid Letachowicz – Gimnazjum Nr 14 („Nie zdążyli do Armii Andersa” – Marian Jonkajtys)

Galeria zdjęć

5 marca 2014 r. grupa pięciu uczniów z naszego gimnazjum
  1. Dominika Tyrawska I d
  2. Julia Radzikowska I d
  3. Igor Królikiewicz kl. II d
  4. Mateusz  Raczek  II c

 wzięła udział w Grze Miejskiej  "Na tacy poDane". Projekt realizuje Szkoła Podstawowa  nr 30 w Olsztynie według założeń Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych "Twoje dane-twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych. Inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli".

Celem Projektu jest pogłębienie wiedzy uczniów i nauczycieli na temat ochrony danych osobowych.

Dominika Tyrawska I d
Igor Królikiewicz kl. II d
Zostali laureatami konkursu plastycznego związanego z projektem.


Galeria zdjęć


W czwartek 20.02.2014 r. Kinga Grabowska dziennikarka Rada Olsztyn poprowadziła warsztaty dziennikarsko-informatyczne dla naszych uczniów.

Galeria zdjęć


W grudniu 2013 w ramach poszerzania wiedzy o naszym mieście
odbyły się lekcje multimedialne  pt."660-lecie Olsztyna"25.10.2014 r.

Miejski konkurs wiedzy o Olsztynie „660-lecie Olsztyna” organizowany  przez Schronisko Młodzieżowe w Olsztynie.
Udział reprezentacji g12  M. Piecychna, W. Grabowski, P. Gryniewski.
Nasze drużyna zajęła III miejsce.


29.05.2013r. w bibliotece szkolnej odbyło się spotkanie z olsztyńska pisarką i pedagogiem Panią Hanną Brakoniecką. Pisarka czytała uczniom swoje opowiadania związane z tolerancją. Opowiadała o spotkaniach  z różnymi  ludźmi, którzy często stają się bohaterami jej utworów. Uczniowie wypowiadali się na temat tego, na czym polega tolerancja oraz  rysowali  prace plastyczne związane z opowiadaniami.

Galeria zdjęćSzkolny Konkurs  Poezji  Sybirackiej
30 kwietnia 2013 r.

30 kwietnia 2013 r. w Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski poświęcony poezji o tematyce sybirackiej.

Prowadzący konkurs uczniowie z klasy III c, Kasia Kon i Mikołaj Pitura, rozpoczęli spotkanie, a następnie dyrektor szkoły Andrzej Tymecki przywitał wszystkich gości i uczestników. W uroczysty nastrój wprowadził wszystkich „Hymn Sybiraków” w wykonaniu uczennic klasy III d. Po projekcji filmu dokumentalnego, przybliżającego tematykę zsyłek i deportacji rozpoczęto deklamację wierszy. Słuchaczami poezji byli zaproszeni   goście z Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków.

Uczestnicy konkursu  (siedemnaścioro uczniów z klas I-III) prezentowali utwory min. Mariana Jonkajtysa, Cypriana Kamila Norwida, Zbigniewa Herberta, Zbigniewa Broncela. Recytację oceniało czteroosobowe jury, w którym zasiedli Sybiracy – Wacława Czapiewska i Jerzy Szafranko, pisarka Hanna Brakoniecka oraz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 30 w Olsztynie –Kamila Frąckowiak.

Po wysłuchaniu wszystkich recytatorów komisja wyłoniła tych najlepszych.

Laureatami zostali:

 

I miejsce - Julia Nęcka (kl. III c)
za interpretację wiersza Marii Niwińskiej „Wierzę, że wrócę”

 II miejsce – Mikołaj Pitura (kl. III c)
za interpretację wiersza Mariana Jonkajtysa „My, których ocaliłeś”

 III miejsce – Aleksandra Brzezińska (kl. I a)
za interpretację wiersza Anny Rudawcowej „Morituri te salutant”

 Po wręczeniu nagród i dyplomów członkowie Zarządu Olsztyńskiego Oddziału Związku Sybiraków  - prezes Zygmunt Skotnicki i wiceprezes Jerzy Szafranko podziękowali młodzieży za pamięć o losach syberyjskich zesłańców oraz popularyzowanie wiedzy o „Golgocie Wschodu”.


Galeria zdjęć


Dnia  04.12.2012  w  Izbie Pamięci  Gimnazjum nr 12 odbyła się lekcja otwarta
"Sybirackie losy". Spotkanie z uczniami klas pierwszych prowadziła p. Hanna Brakoniecka - olsztyńska pisarka oraz uczniowie klasy III c Katarzyna Kon i Mikołaj Pitura
.
Młodzież  wysłuchała fragmentów  książki "Świadkowie Golgoty Wschodu"
Eugeniusza Grabskiego oraz poznała historię syberyjskich zesłańców.Galeria zdjęć

W ubiegły piątek - 01.06.2012 r. z okazji Dnia Dziecka, młode talenty polonistyczne naszej szkoły miały okazję uczestniczyć w autorskim spotkaniu z niezwykle charyzmatyczną pisarką panią Hanną Brakoniecką . Uczniowie mogli wysłuchać opowiadań prezentowanych przez autorkę i bliżej poznać magiczny świat jej twórczości. Nie zabrakło także czasu na zadawanie pytań, na które pisarka chętnie udzielała odpowiedzi. Spotkanie zakończyło się krótkim podsumowaniem i prezentami od uczniów w postaci ciekawych rysunków.


Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski


29 maja 2012 r.

29 maja 2012 odbył się w naszej szkole Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział  uczniowie z Gimnazjów nr 2, 8, 12, Gimnazjum 101, Gimnazjum Publiczne w Dywitach. Tematem przewodnim konkursu była nastrojowa poezja Wisławy Szymborskiej. Swoją obecnością imprezę uświetniły  panie Krystyna Szels-Milczarek – aktorka Teatru Lalek w Olsztynie oraz warmińska pisarka – Hanna Brakoniecka. One to zasiadły w Jury i oceniły interpretację wierszy zaprezentowanych przez uczestników. W przerwie konkursu  uczestnicy słuchali utworów instrumentalnych  w wykonaniu Sylwii Czaplickiej i Maćka Stachurskiego oraz obejrzeli pokaz taneczny uczniów  z klasy Ic.

Laureaci konkursu:                          

I Blanka Nasiłowska G 12

II Joanna Paszko  G 101

II Jakub Stolarski G 101

III Paulina Berk  G 8

Rozalia Solińska G 2 - wyróżnienie

Mariusz Dziedzic G 8 - wyróżnienie

 Nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy!


 
Wigilia na Warmii

22.12.2011 r. klasy pierwsze uczestniczyły w lekcji "Wigilia na Warmii". Uczniowie  klasy IIIa przybliżyli swoim  kolegom warmińskie zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Można było zobaczyć, jak wyglądał tradycyjny strój warmiński, dowiedzieć się na czym polegał zwyczaj kolędowania, co jedzono przy wigilijnym stole i jak brzmiały
po warmińsku nazwy wielu słów związanych z tymi świętami.


 

 


Rok 2011
- Rokiem Czesława Miłosza

Wraz z rokiem 2011 rozpoczyna  się  
ROK CZESŁAWA MIŁOSZA - obchodzony w stulecie jego narodzin.
Czesław Miłosz ur
odził się w 1911 roku w Szetejniach
poeta, prozaik, eseista, tłumacz.

W 1980 roku otrzymał Nagrodę Nobla.
W 1994 odznaczony Orderem Orła Białego.
Zmarł w 2004 roku.
Zapraszamy, więcej na: www.milosz365.pl


Spotkanie z poezją Czesława Miłosza

20  października 2011 r.

20 października kilkoro uczniów z naszego Gimnazjum wzięło udział w „Lekcji Czytania z Tygodnikiem Powszechnym”  zorganizowanej przez Warmińsko-Mazurską Bibliotekę  Pedagogiczną w Olsztynie. Spotkanie  poświęcone było cyklowi wierszy Czesława Miłosza pod tytułem „Głos biednych ludzi”. Zajęcia poprowadził poeta, publicysta i dziennikarz - Wojciech Bonowicz recytując i interpretując wspólnie z uczniami poezję polskiego noblisty.
Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski

30 maja 2011 r.

30 maja 2011 odbył się w naszej szkole Międzygimnazjalny Konkurs Recytatorski. Wzięli w nim udział  uczniowie z Gimnazjów nr 2, 5, 9, 11 i 12. tematem przewodnim konkursu była nastrojowa poezja Bolesława Leśmiana – mistrza językowych metafor,

czarodzieja i metafizyka. Swoją obecnością imprezę uświetniły  panie Krystyna Szels-Milczarek – aktorka Teatru Lalek w Olsztynie oraz warmińska pisarka – Hanna Brakoniecka. One to zasiadły w Jury i oceniły interpretację wierszy zaprezentowanych przez uczestniczki. W przerwie konkursu jego uczestnicy słuchali poezji śpiewanej w wykonaniu Klaudii Obremskiej i Karola Sochackiego.

Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!


Galeria zdjęć220
ro
cznica uchwalenia
Konstytucji 3 maja
  Dowiedz się więcej     


Konkurs recytatorski

15 lutego 2011 r.
Wigilia na Warmii

21 grudnia klasy pierwsze uczestniczyły w lekcjach "Wigilia na Warmii". Uczniowie  klasy IIa przybliżyli swoim  kolegom warmińskie zwyczaje i tradycje związane z obchodami Świąt Bożego Narodzenia oraz Nowego Roku. Można było zobaczyć, jak wyglądał tradycyjny strój warmiński, dowiedzieć się na czym polegał zwyczaj kolędowania, co jedzono przy wigilijnym stole i jak brzmiały
po warmińsku nazwy wielu słów związanych z tymi świętami.


 


Warsztaty dziennikarskie

W dniach 22 i 23 listopada w godz. 10.00- 16.00 w bibliotece szkolnej odbyły się warsztaty dziennikarskie prowadzone przez dziennikarzy   Kingę Grabowską i Aleksandrę Skargo  z Radia Olsztyn  i TV Olsztyn. 

Uczestniczyło w nich 17 uczniów ze szkolnego koła dziennikarskiego.


 Galeria zdjęć  

 

 

 

  

 

 

 
Książki, które warto przeczytać
do wypożyczenia w bibliotece szkolnej


 
"Dziennik bulimiczki"
Brigitte Kolloch, Elisabeth Zöller

Iza ma bulimię. Właściwie chciała tylko schudnąć parę kilogramów, potem jednak straciła kontrolę nad własnym życiem.
Wpadła w błędne koło okresów głodu i ataków obżarstwa.
Iza nie chce dopuścić do siebie myśli, że jest chora. Dopiero, gdy zostaje przyłapana w supermarkecie na kradzieży jedzenia, pozwala sobie pomóc. Jednak powrót do zdrowia to długa
i trudna droga.

 

My, dzieci z dworca ZOO
Christiane F.


Światowy i krajowy bestseller. Przejmujący prawdziwością opisów pamiętnik narkomanki. Christine F. opowiada swoją historię oraz dzieje rówieśników, przyjaciół, często bardzo młodych narkomanów, z których wielu tragicznie kończy życie, nie mogąc zerwać z nałogiem. Historia Christiny F. więcej mówi o sytuacji części młodzieży niż najbardziej nawet starannie udokumentowany raport.

 

 Dwaj mężczyźni i ona
E
wa Nowacka

   
Michał jest zafascynowany nową uczennicą swojego liceum – Gosią. Aby zdobyć jej uczucie, postanawia zrealizować desperacki plan, w który zostaje wmieszany brat dziewczyny. Miłość, rozczarowanie i zazdrość to uczucia, które po raz pierwszy pojawiają się w życiu tej trójki bohaterów…
   Mieć najpiękniejszą dziewczynę w szkole, czegóż można chcieć więcej? A jeśli jednak pojawi się ONA, dla której jest się gotowym zostawić tamtą, najpiękniejszą, jak to zrobić?
Miłość jest taka trudna…

 

Bez odwrotu
Jana Frey

    
Romantyczna pierwsza miłość. Niespełna piętnastoletnia Lilli zachodzi w ciążę. Nie jest na to przygotowana! Sama jest jeszcze dzieckiem! Czy będzie odpowiedzialną matką, czy da sobie radę? Czy jej chłopak dojrzał do roli ojca? Problemy narastają... Pytania można mnożyć…
    Każde rozwiązanie jest trudne.

 

Pokręcony świat
Jana Frey

    Juli jest pełen nienawiści nie znosi matki alkoholiczki, ojca, który zniknął, nędzy, w jakiej dorasta. Zaufaniem darzy jedynie przyjaciela matki Adama. Ten jednak odchodzi, a Juli, samotny i wściekły na cały świat, gotów jest atakować wszystkich, bez wyjątku.

 

Pamiętnik narkomanki
Barbara Rosiek

To prawdziwe notatki dziewczyny, później kobiety, w których zamkniętych zostało piętnaście lat życia na krawędzi, we wciąż na nowo podejmowanej walce z nałogiem. Jej przejmujące, niejednokrotnie bardzo drastyczne świadectwo rodzi prawdę
o piekle, jakim jest uzależnienie. Daty dzienne wyznaczają tu czas szkoły, pracy i wakacji, ale przede wszystkim czas życia i śmierci

 

Opowieści o Niewidzialnym

Schmitt Eric-Emmanue

Zbiorowe, pięknie ilustrowane wydanie trzech bestsellerowych powieści Erica-Emmanuela Schmitta - Oskar i pani Róża, Pan Ibrahim i kwiaty Koranu oraz Dziecko Noego. W swych książkach Schmitt pokazuje, że wymiar duchowy, niezależnie od tego, jaką religię wyznajemy, stanowi istotną część naszego życia i uczy czytelników otwartości wobec niego. Te opowieści mówią o nadziei, miłości, śmierci, tolerancji, pokonywaniu własnych lęków i poszukiwaniu tożsamości. W sposób zabawny i wzruszający opisują relacje między dziećmi a dorosłymi, dzięki którym każda ze stron zyskuje coś bardzo ważnego.

Jeśli   masz  problemy  z  dotarciem  do  lektury  w  szkolnej  bibliotece
to   możesz przeczytać ją w wersji elektronicznej. Po kliknięciu na ikonkę znajdującą się przy tytule wybranej książki, będzie można pobrać ją w formacie PDF na domowy komputer.

Przyjemnej lektury

"Przygody Sherlocka Holmesa"
  3 opowiadania

Lektury
Tytuł Autor e-Book

 "Mały książę"

 Antoine de Saint Exupery

 "Opium w rosole"

 Małgorzata Musierowicz  

 "Balladyna"

Juliusz Słowacki  

 "Dziady" cz.II

Adam Mickiewicz
 

"Oskar i pani Róża"


"Wiedźmin. Ostatnie życzenie"

Andrzej Sapkowski

Lektury
Tytuł Autor e-Book

 "Latarnik"

 Henryk Sienkiewicz

 "Romeo i Julia"

William Szekspir  

 "Zemsta"

Aleksander Fredro

 "Dywizjon 303" Arkady Fiedler

 "Hobbit czyli tam
i z powrotem"

J.R.R. Tolkien
 

 


 

Lektury
Tytuł Autor e-Book

 "Dwanaście prac Herkulesa"

Agata Christie

 "Krzyżacy"

Henryk Sienkiewicz  

 "Skąpiec"

Molier

 "Kamizelka" Bolesław Prus

 "Stary człowiek i morze"

Ernest Hemingway
"Kamienie na szaniec" Aleksander Kamiński
 

"Siłaczka" Stefan Żeromski
"Folwark zwierzęcy"
 George Orwell


 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

   
   
   
  
Do wakacji pozostało 
-18649 dni
Odwiedziło nas:
osób