Z A P R A S Z A M Y UCZNIÓW, RODZICÓW, NAUCZYCIELI
Witam , nazywam się Agnieszka Kowalewska, pragnę zaprosić Państwa na warsztaty umiejętności wychowawczych: Szkoła dla Rodziców i Wychowawców. Jest to cykl 10 spotkań w godzinach popołudniowych, które odbywać się będą w SP 5 na terenie szkoły w poniedziałki, w godz. 17.00-19.00. Są one bezpłatne. Jeśli chcecie się Państwo dowiedzieć jak wyznaczyć dziecku granice, jak być konsekwentnym oraz jak radzić sobie z emocjami dziecka zapraszam na Szkołę dla Rodziców. Będziemy również poruszać tematykę konstruktywnego rozwiązywania konfliktów w rodzinie, zachęcania do samodzielności, wyciągania konsekwencji. Warsztaty te są od wielu lat prowadzone na terenie szkoły i cieszą się niesłabnącym zainteresowaniem. Pierwsze spotkanie odbędzie się 18 lutego o godz. 17.00 w sali nr 12.
Bezpieczne korzystanie z zasobów Internetu przez uczniów
Gry komputerowe to bardzo popularna forma rozrywki dla dzieci i młodzieży. 60% dzieci w wieku 4-14 lat używa komputera do grania, a 94% nastolatków w wieku 12-17 lat gra w gry wideo.
Gry komputerowe mogą wspierać rozwój poznawczy, emocjonalny i społeczny dzieci. Wpływają pozytywnie na: spostrzegawczość, reakcje na bodźce, zdolności przestrzenne, procesy myślowe oraz koncentrację uwagi. Poprawiają refleks i koordynację wzrokowo-ruchową oraz ćwiczą umiejętność współdziałania w grupie.
Jednak nadmierne granie może powodować problemy z koncentracją uwagi przez dłuższy czas, zaniedbywania nauki, aktywności fizycznej, kontaktów z rodziną i kolegami. Może ono prowadzić również do rezygnacji z innych zainteresowań, a nawet zaniedbywania czynności takich, jak jedzenie czy sen. W skrajnych przypadkach doprowadzić nawet do uzależnienia.
Gry zawierające agresję i brutalną przemoc powodują wzrost poziomu agresji u dzieci, uczą wrogich zachowań wobec innych ludzi oraz tego, że jedynym sposobem na rozwiązywanie problemów jest używanie siły.
Media donoszą o nowej grze pn. „Niebieski wieloryb”, która pojawiła się w Internecie i zagraża życiu dzieci oraz nastolatków.
Z doniesień mediów wynika, że gra jest bardzo popularna i wzbudza zainteresowanie młodych internautów. Psychologowie ostrzegają, że szczególnie narażone na udział w grze są osoby o niskiej samoocenie i poczuciu własnej wartości.
Z informacji uzyskanych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej wynika, że aktualnie Prokurator Okręgowy w Szczecinie prowadzi śledztwo w sprawie usiłowania doprowadzenia trójki małoletnich do targnięcia się na własne życie pod wpływem wspomnianej gry.
Informacje dla rodziców dotyczące zachowania bezpieczeństwa
w korzystaniu z gier komputerowych:
• Określ zasady dotyczące czasu, jaki twoje dziecko może przeznaczać na gry komputerowe.
• Zadbaj o to, aby dziecko nie grało codziennie, ale też nie rób tradycji z tej formy spędzania czasu. Jeśli ustalisz, że w waszym domu gra się w określone dni, np. w piątki i niedziele, dziecko przez cały tydzień będzie żyło oczekiwaniem na włączenie komputera.
• Zainteresuj się, w co gra twoje dziecko i czy gra jest dla niego odpowiednia. Porozmawiaj z dzieckiem o grach, z których korzysta, sprawdź, czego może się z nich nauczyć.
• Zanim kupisz swojemu dziecku grę, upewnij się, że jest odpowiednia do jego wieku. Może ci w tym pomóc system oceny gier PEGI (na stronie internetowej www.pegi.info można sprawdzić klasyfikację gry i jej kategorię wiekową oraz oznaczenia informujące o potencjalnie szkodliwych treściach występujących w grze, takich jak przemoc, wulgaryzmy czy hazard).
• Zwróć uwagę, czy w zachowaniu twojego dziecka nie pojawiają się sygnały uzależnienia od komputera.
• Upewnij się, że twoje dziecko z powodu grania nie zaniedbuje obowiązków domowych i szkolnych.
• Sprawdź, czy gra jest pozbawiona mikropłatności.
• Pamiętaj, że istnieją mini gry, które nie wymagają instalacji, a zawierają treści nieodpowiednie dla dzieci.
• Zwróć uwagę na to, czy w grze można kontaktować się z innymi graczami.
Jeśli tak – sprawdź, czy znajomości, jakie zawiera twoje dziecko, są bezpieczne. Kontakt z innymi użytkownikami może być potencjalnym źródłem niebezpiecznych sytuacji i podejmowania ryzykownych zachowań.
Gdzie można uzyskać pomoc
W celu uzyskania porad i wskazówek rodzice mogą dzwonić pod nr telefonu 800 100 100, oferujący bezpłatną i anonimową pomoc dla dorosłych (rodziców, nauczycieli, pedagogów). Dzieci i młodzież, którzy potrzebują pomocy, chcą z kimś porozmawiać o swoich problemach mogą dzwonić pod nr telefonu 800 121212 (Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży Rzecznika Praw Dziecka czynny w godz.8:15 – 20:00).
Zapraszam uczniów klas III do udziału
w konkursie pro zawodowym „Dobry Zawód Twoją Szansą”.
Eliminacje szkolne – część teoretyczna odbędzie się
we wtorek 28.02.2017 r. o godz. 10:45 w czytelni.
Uczniowie, którzy uzyskają najwięcej punktów wezmą udział
w zajęciach przygotowujących
do międzyszkolnych rozgrywek praktycznych
w Zespole Szkół Budowlanych w Olsztynie
Dodatkowe informacje i zapisy do poniedziałku 27.02.2017 r. do godz. 13: 00
u doradcy zawodowego Elżbiety Tańskiej
Spotkanie klas pierwszych z policjantami
"Odpowiedzialność prawna nieletnich"
26, 27.11.2015
W dniach 26, 27 listopada 2015 r. przeprowadzono zajęcia szkoleniowe informujące o konsekwencjach prawnych sięgania po narkotyki /dopalacze/, alkohol, papierosy; stosowania przemocy i cyberprzemocy oraz nie realizowania obowiązku szkolnego - dla uczniów klas pierwszych Gimnazjum nr 12 im. Sybiraków w Olsztynie pt. "Odpowiedzialność prawna nieletnich". W spotkaniach wzięło udział 138 uczniów pięciu klas pierwszych z wychowawcami i pedagogiem szkolnym.
Realizatorzy zajęć z ramienia Wydziału Prewencji KM Policji w Olsztynie:
Seminarium Fryzjerskie „Fabryka Mistrzów”
18.11.2015 roku w ZSEH odbyło się uroczyste Seminarium Fryzjerskie „Fabryka Mistrzów” pod honorowym patronatem Warmińsko-Mazurskiego Kuratora Oświaty w Olsztynie – Grażyny Przasnyskiej. Na zaproszenie dyrekcji w spotkaniu wzięli udział mistrzowie fryzjerstwa światowej sławy: Aleksander Stankiewicz – trener kadry narodowej fryzjerów, Andrzej i Paweł Matraccy – mistrzowie świata, Artur Szczepański i Adam Przybysz – mistrzowie i instruktorzy fryzjerstwa, którzy są uczniami Aleksandra Stankiewicza i absolwentami szkoły.
Wśród zaproszonych gości byli uczniowie naszego gimnazjum z Panią Izabelą Dąbkowską. Przybyło 75 uczniów z różnych gimnazjów, wśród których rozlosowano nagrody – wizytę w salonach fryzjerskich naszych mistrzów.
Uczniowie wzięli udział w części wykładowej przygotowanej przez mistrzów zawodu oraz w uroczystym podpisaniu Porozumienia o Współpracy Partnerskiej między Szkołą a Mistrzami Fryzjerstwa.
Galeria
|